Ana sayfa Adwords PANÇO AJANS’TA POSTMODERN OYUNCULUK

PANÇO AJANS’TA POSTMODERN OYUNCULUK

1.323 views
0
PAYLAŞ

Ülkemizin önde oyunculuk ajanslarından olan Panço Ajans, 6 yıla yakın bir zamandır bulunduğu Büyükada’da bizleri ağırladı. Tertemiz deniz esintileri eşliğinde, mavi ve yeşilin birleştiği bu şirin adada kendilerine bağlı oyuncuların seçimlerini ve eğitimlerini de gerçekleştiriyorlar. Bizim ziyaretimiz esnasında da gördük ki pek çok oyuncu adayı, Panço Ajans’a bağlı olarak çalışmak için başvuruda bulunuyorlar ve ilgi had safhadaydı. Gelin bu ilginin nedenlerini irdeleyelim: Panço Ajans Güven Esaslı Bir Oyunculuk Ajansı Hem oyuncu adayları hem de Panço ajans yetkilileri ile görüştüğümüzde anladık ki, sektörde en çok eksik olan husus karşılıklı güven duygusu. Özellikle aileler, evlatlarının geleceği için kaygılanıyorlar ve onları güvenebilecekleri ajanslara teslim etmek istiyorlar.

Panço Ajans’ın kurumsal ve profesyonel yaklaşımları ile sektördeki sağlam konumu bu güveni herkeste ziyadesiyle sağlamış durumda. Öyle ki, yeni nesil araştırmacı gençler, konservatuvar eğitimlerinden önce sanat merkezi araştırmalarında önceliklerinin Panço Ajans olduğunu bunun en önemli nedeninin de Panço Ajans’ın güvenilirliği ve yeni yüzlere sağladığı fırsatlar olduğunu ifade ettiler. Hemen hemen hepsi, TV reklamlarında görülen genç oyuncuların %80’inin Panço Ajans’ bağlı olduğunu ve castlarının Panço ajans tarafından yapıldığını çok iyi biliyorlar. Postmodern Oyunculuk Kavramı Bu ilginin diğer nedenlerini sorduğumuzda, karşımıza oyunculuk eğitimlerindeki farklı yaklaşımlar çıkıyor. Panço Ajans tarafından literatüre sokulan “Postmodern Oyunculuk” kavramı, Büyükada’daki bu merkezde kendini hissettiriyor. Bu kavramı Panço Ajans yetkililerine sorduk ve aldığımız cevaplar, bizi oldukça memnun etti. Yepyeni bir yaklaşım ve sektörde çığır açan bir kavram olan “Postmodern Oyunculuk” sürecinin en önemli kriteri oyunculuğa değil “doğallığa” ve beraberinde “duyguya” yatırım yapılması. Oyunculuk eğitimi veren pek çok ajans, doğallık ve duygudan ziyade ezber yeteneklerini arttırmaya çalışıyorlar. Sürekli ezberlenen metinler kadar kızgınlık, üzgünlük ve şaşkınlık gibi yüz ifadeleri de oyunculara aynen bir robotmuş gibi ezberletiliyor. Oyuncular bir müddet sonra sadece yüzleri ile oynadıklarını, bunun tek başına yeterli ve etkileyici olduğu duygusuna kapılıyorlar. Oysa seyirciyi derinden etkileyen şeyler; gerçek bir duygu yoğunluğu, samimiyet ve en önemlisi de jest ve mimikler ile verilmeye çalışılan duygunun aynı olması.

Panço Ajans da bu kapsamda, yeni projeler ve diyaloglu roller için yaptığı araştırmalarda Postmodern Oyunculuk yapabilecek adaylar üzerinde yoğunlaşmış durumda. Yaptıkları mülakatları izlediğimizde, çok yakışıklı, aşrı güzel ya da fit bir vücuda sahip adaylar yerine karakter rollerinin hakkını verebilecek, rolünün duygusunu yansıtabilen oyuncular istediklerini anladık. Daha önce oyunculuk eğitimi alıp, Panço Ajans mülakatına katılan adaylara yaptıkları eleştiriler, aslında oyunculuk eğitim sistemimize yapılan ciddi bir geri besleme olabilecek nitelikte. Bu kişilerin, aldıkları oyunculuk eğitimlerinin kabiliyetlerini körelttiğini ve birer robot tarzında sanki aynı tornadan çıkmış ifadelerle oyunculuk yapmaya çalışdıklarını bize örneklerle gösterdiler. Oysa ekran önündeki dikkatli Türk seyircisinin, izledikleri yüzlerce oyunculuk örnekleri karşısında işin uzmanı olduklarını ve duyguyu yansıtamayan oyuncuları izlemek zahmetine katlanmadıklarını bizlere ifade ettiler. Mülakatlarda, ülkemiz gençleri için faydalı olmak adına, mülakatı başarısız olan adaylara bile eksikliklerini anlatmaları, bunları nasıl tamamlamaları gerektiğini de söylemeleri gerçekten önemli bir ayrıntıydı.

Panço Ajans yetkilileri, asli işlerinin eğitimcilik olduğunu ve tecrübelerini paylaşmalarının, genel bilinç seviyesini arttırmasıyla, daha kaliteli işlerin ortaya çıkacağına inandıklarını söylediler. Panço Ajans’ın Büyükada’daki merkezinden güzel duygularla ayrılırken, adaylara iletmemizi istedikleri ricalarını ifade etmeden geçemeyeceğiz. Oyunculuk için ilgili olan ve kendilerine başvuracak tüm adaylara en önemli tavsiyelerinin bol bol kitap okumaları olduğunu özellikle belirttiler. Özellikle kültürel ve sanatsal ağırlıklı kitaplara yönelen oyunculuk adaylarının zihni ve kültürel gelişimlerinin, kendilerini bir adım öne çıkaracağına inandıklarını eklediler. Ayrıca sektörde kalıcı olmanın da kitap okumanın önemli bir getirisi olduğunu hassasiyetle dile getirdiler.
http://pancoajans.com/