Ana sayfa Adwords Su deposu yosun sorunu ve çözümü

Su deposu yosun sorunu ve çözümü

286 views
0
PAYLAŞ

Su depolarında yaşanan en büyük sorunlarından birisi de özellikle iç kısımlarında meydana gelen yosunlardır. Su deposu temizliği konusunda titiz davranılmamasından kaynaklanan bu durum, birçok hastalığın oluşmasına ve bu hastalıkların hızlı bir şekilde yayılmasına neden olmaktadır.

Bu tür problemler genellikle yalıtım konusunda hassas davranılmayan beton, plastik ve fiber depolarda daha sık bir şekilde görülmektedir. Bu depoların genellikle iç kısmının taban kesiminde ya da yan kısımlarında oluşmakta olan yosunların meydana gelmesinin çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bu yosunların oluşumunda etki eden faktörlere göz atacak olursak şunları sıralayabiliriz;

1 – Su taşıma hattının kirliliği

2 – Değerler bakımından yüksek olan kuyu ve taşıma suyu kullanımı

3 – Depoların normalinden fazla güneş ışığına maruz kalması

4 – Uzun süre temizlik yapılmadığı için bakterilere bağlı yosunlaşma

5 – Depodaki su kullanım oranının düşük olması

Bu tür ortamların oluşmuş olması ya da bu etkilerin görüldüğü yerlerde bulunan depoların büyük oranda yosunlaşmasından söz edebiliriz. Bu tür yosunlaşma yaşanan depolarda çok sayıda bakterinin oluşması ve bu bakterilerin hastalık yayması da söz konusu olmaktadır.

Bu depolarda yapılması gereken ilk şey yukarıda sıralanan faktörlerin etkisinden kurtarılması olacaktır Ne yaparsanız yapın yukarı da belirtilen etkilerin devam etmesi durumunda yosunlaşma tekrarlanarak yeniden görülecektir. Sonrasında ise düzenli olarak bakım ve temizleme işlemlerini yerine getirmelisiniz. Bunun içinde en fazla 6 ayda bir depo temizliğinin yaptırılması gereklidir. Bu konuda yapılacak çalışma neticesinde deponun temizlendiği ve düzenli bakım yaptırılarak yosun oluşumunun ve buna bağlı olarak meydana gelen bakteri birikmesinin de önüne geçilecektir.

Bu tür yosunların oluşumu sadece depolarda değil aynı zamanda daha kişisel alanlarda kullanılan sebillerde de oluşabilmektedir. Bunun için su sebil temizliği konusunda da oldukça hassas davranılmalı ve bu sebillerin de gerekli olan bakım ve temizliklerini düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Sebillerin direk olarak su içmek için kullanıldığı göz önünde bulundurulacak olursak, daha hassas davranmamızı gerektirecek bir durumun da oluştuğunu görebiliriz.

http://www.tekdez.com/

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here