Ana sayfa Adwords Yağ Soğutucu Nedir ?

Yağ Soğutucu Nedir ?

79 views
0
PAYLAŞ

Yağ Soğutucu Nedir Nasıl Çalışır, Arızası ve Bakımı

Araç için fazlasıyla önem arz eden, motor ve şansıman ömrünü etkileyen en önemli araçlardan biri yağ soğutucudur. Çok düşük ya da çok yüksek devirde uzun bir süre çalışan motorların yağlarını soğutmak için yağ soğutucu radyatör kullanılmaktadır. Motorların yağlama özelliklerini yitirmelerinde en önemli etken, yağların ısındıkça sürtünme katsayılarının düşmesidir.Yağ Soğutucu: Araçların birçok parçası çok yüksek ısıyla çalışır veya çok yüksek ısıya maruz kalır. Genelliklede yanmalı tip dediğimiz motor tipinde durum böyledir.

ÇALIŞMA SİSTEMİ

Isıyı en etkili şekilde iletebilen alüminyum, yağ soğutucu radyatörlerin ana malzemesidir. Motor soğutma suyuna entegre edilerek yağın soğumasını sağlayan radyatör, yağ filtresinin altında ya da yanında pasif hava soğutması şeklinde de çalışmaktadır. Yağın ısısı alüminyum kanatları olan düzenekten geçerek soğutulmaktadır.

Yağ Soğutucu  BOZULMA NEDENLERİ

Yağ soğutucu radyatörler birkaç nedenden ötürü arızalanabilir.

– Yıpranma,

– Conta ya da izolasyon sorunları,

– Radyatörün uzun süre yağsız kalması,

– Yağ basıncının artması ve

– Kullanılan parçanın kalitesine bağlı olarak yağ soğutucu sistem arıza gösterebilmektedir.

Yağ Soğutucu Arızası Tamiri ve temizliği nasıl olur ?

Genel olarak parça değişiminin sağlanması halinde sorun giderilmektedir. Ancak sorunun iyi analiz edilmesi önemlidir. Motor suyuna motor yağının karışmış olması halinde antifrizin de değişmesi gerekmektedir. Eğer motor yağı herhangi bir sebepten ötürü radyatör peteği ya da motor su bidonuna maruz kaldı ise temizliğinin yapılması gerekmektedir. Temizlik yapılmaması halinde antifiriz değişse bile su içerisinde kalan tortular sorun yaratabilmektedir. Bu aşamada temizliğin özel sıvılar ile yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Aracınızın modeline uygun yağ soğutucu radyatörü, profesyonel ekibimiz sayesinde buyukgultekinler.com adresinde bulabilir daha fazla ürün detayı ve bilgisi için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here