Ana sayfa Ekonomi İflas eden Bravo tekstil, çalışanlarının parasını ödemedi

İflas eden Bravo tekstil, çalışanlarının parasını ödemedi

759 views
0
PAYLAŞ

Zara, Next ve Mango gibi dünyanın en büyük firmalarına üretim yapan Bravo Tekstil bir gecede kapanınca geride maaş ve tazminatlarını alamamış çalışanlar kaldı.

Zara, Next ve Mango gibi dünyanın en büyük firmalarına üretim yapan Bravo Tekstil bir gecede kapanınca geride maaş ve tazminatlarını alamamış çalışanlar kaldı.
İzmir’in Torbalı ilçesinde yer alan Bravo hazır giyim fabrikası iflas edince bir gecede kapandı ve sahibi kayıplara karıştı. Sabah iş yerlerine gelen işçiler fabrikanın kapandığını görünce şaşkınlık içerisinde kaldılar. İşçilerin fabrikadan alacakları olan içerdeki 3 aylık maaşları ve tazminatları da kendilerine ödenmedi. Karşılarında hiçbir muhatap bulamayan işçiler yıllar boyunca üretim yaptıkları Zara, Mango ve Next firmalarının kapısını çaldılar.

Zara Uluslararası Sendika İle İmzaladığı Sözleşmeye Aykırı Davranıyor

Üretim yapılan firmalardan biri olan Zara’nın bu konuda uluslararası küresel sendika ile imzaladığı bir sözleşmede firmanın tedarik zinciri içerisinde yer alan fabrikalarda üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduğu da belirtiliyor. Bu açıdan yasal olarak Bravo fabrikasının işçilerinin alacaklarını da ödemek zorunda olan Zara bir yıldır devam eden görüşmelerde ödeme yapmaktan kaçınıyor. Eylül ayında bir kampanya başlatan işçiler ise konunun takipçisi olmaya devam ediyor.

Zara’ya Söyleyin Paramı Versin

Konu ile ilgili harekete geçen işçiler ve Temiz Giysi Derneği farklı bir kampanya ile dikkatleri üzerlerine çekti. İstanbul’da yer alan Zara mağazalarında ürünlere etiket yerleştiren Bravo çalışanları insanların dikkatini çekerek Zara’nın ödeme yapmasını sağlamayı amaçlıyor. Mağazalarda inceledikleri ürünlerde karşılarına çıkan bu etiketler ile şaşıran vatandaşlar da etiketleri sosyal medyadan paylaşarak Zara’nın insanların mağduriyetini gidermesini talep etti. Etiketlerde yer alan bilgiler ile Change.org kampanyasının da birkaç gün içerisinde binlerce destekçi bulunduğu dikkatlerden kaçmadı. Etikette şu bilgiler yer alıyor.

“Alacağınız ürünü ben yaptım fakat paramı alamadım.

Bizler, alacağınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için de üretim yaptık. Son üç aylık maaşlarımız ve kıdem tazminatlarımızı alamadan fabrika bir gecede kapandı. Lütfen siz de Zara’ya söyleyin bizim paramızı ödesin.”

Etiketlerde ayrıca sosyal medya da paylaşmak için #BravoİşçileriİçinAdalet hastagi ve change.org kampanyasının da linki verildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here