Ana sayfa Ekonomi Santorini, Myconos sosyal medyada bankacılık

Santorini, Myconos sosyal medyada bankacılık

137 views
0
PAYLAŞ

“Etkileyici”, e-postanın konusunun tek göstergesiydi. Stelios yorgunca tıkladı. “Merhaba! Benim adım Alessia. Ben İtalya’lıyım ve birkaç gün içinde Santorini’de olacağım. Instagram hesabım @alessia_xxx çok popüler, 120.000’den fazla takipçi ve birlikte çalışmamızı çok isterdim! İki gecelik konaklamalar karşılığında otelinizin tüm bölgelerinden yüksek kaliteli mesajlar ve hikayeler sunuyoruz. Çok teşekkür ederim ve sizi güzel adanızda görmeyi umuyorum! ”

Stelios cevap vermeyi bile zorlamadı. Yunan tatil adasındaki bir butik otelin sosyal medya yöneticisi olarak, ciddi bir etkileyiciden ciddi bir öneri bulmayı öğrendi – sosyal medyada büyük takip eden, genellikle yüzbinlerce hatta milyonlarca insanın karşısına çıkan biri – bir bakışta . Eğer Alessia ciddi olsaydı, Santorini’de bu kadar kısa sürede bir oda bulamayacağınızı biliyordu.

“Bu teklifi reddetmememin tek nedeni bu değil, dürüst olmak gerekirse,” Stelios Kathimerini’ye yaptığı açıklamada, çoğu Yunan şirketinin etkileyicileriyle çalıştıklarının reklamını yapmaktan hoşlanmadığı için tam adının açıklanmamasını istedi.

“Birkaç gün önce, 610.000 takipçisi olan bizimle birlikte kalan Rus bir etkileyicimiz vardı. Anlaşma aylar öncesinden yapılmıştı. İki gün kaldı ve profesyonel bir fotoğrafçıya getirdiği bazı harika fotoğraflar yayınladı. İşbirlikleri ile son derece seçici olma ayrıcalığına sahibiz. Santorini veya Myconos gibi popüler destinasyonlarda, etkileyicilere ulaşmak zorunda değiliz; bizi bulurlar. ”

Otel Stelios için çalışıyor haftada iki veya üç böyle istekleri alır.

Santorini son derece popüler bir destinasyondur ve son 5 yılda gecelik konaklama sayısı yüzde 66 oranında artmaktadır. Seyahat acenteleri, sosyal medyanın ilgilenilen bu patlama ile ve özellikle de fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram’la ilgisi olduğuna inanıyor. 

Tatillerinizin fotoğraflarının gönderilmemesi, pek çok kişi tarafından tatillerde hiç olmamakla eşdeğer olarak kabul edilen bir çağda, Santorini’nin tartışmasız foto-opsları – şeker küplü evlerinden ve mavi kilise kubbelerinden büyüleyici kaldeğine Dramatik volkanik manzaraları ve ünlü gün batımını Oia, dünyanın en popüler destinasyonlarının saflarını dramatik bir hızla ölçtüğünü gördü.

Uluslararası turizm medyası tarafından aynı zamanda Yunanistan’ın Myconos, Korfu, Girit, Cephalonia ve Milos’un önünde bir numaralı “Instagram” adası olarak kabul ediliyor.

Görünüm hakkında her şey

Adadaki işletmeler sosyal medyanın taleplerine hızlı bir şekilde adapte oldu. Santorini’nin Mylos restoranının sahibi Manolis Sigalas, “Sosyal medya varlığına sahip olmayan bir otel veya restoran bugün kolayca düşünülemez” diyor. “Bu platformların giderek artan önemi nedeniyle, artık profillerimizi yöneten uzman bir şirketimiz var ve yıllık reklam bütçemizin bir kısmı Facebook ve Instagram’da hedefli reklamlara gidiyor.”

Sigalas, bu stratejinin faydalarının belirgin olduğunu söylüyor; Instagram, herhangi bir işletmenin “yüzü” olarak hizmet verdiğini ve giderek artan sayıda yolcunun (çoğunlukla yabancılar) artık bu aylar boyunca bu araçla masa rezervasyonu yaptığını ekledi.

“Telefon artık hiç çalmıyor; rezervasyonlar neredeyse sadece internet üzerinden yapılırken, pek çok kullanıcı bizimle doğrudan sosyal medya sayfalarımız üzerinden iletişime geçiyor ”diyor ve trendin burada kalacağını iddia etmiyor. 

“Buraya hemen hemen gelen herkes yemek masasına geldiğinde bunu yapıyor ve fotoğrafını çekmek; bazen soğuk bir akşam yemeği riski altında ”diyor Sigalas. “Telefonlarıyla oynayan bir grup arkadaşını ya da Instagram’ya baktığı için sessiz olan bir çiftini görmek biraz endişe verici.”

Sigalas’ın restoranı gün batımının harika manzarasına sahip, “ancak kimse ona canlı bakmıyor; hepsi telefonları üzerinden görüyorlar ”diyor.

Santorini’de olduğu gibi, Myconos’taki işletmeler de sosyal medya varlıklarına giderek daha fazla yatırım yapıyor.

Solymar restoranının sahibi Giorgos Polydefkidis, “Trend bize oldukça büyük ölçüde fayda sağladı” diyor. “Her yeni sezon, adayı ziyaret etmek ve gönderiler karşılığında bir dizi işletmeden ücretsiz hizmet almak isteyen blogcuların ve etkileyicilerin bir sürü e-postasını getiriyor. Bu bizi kişisel olarak gerçekten etkilemeyen bir şey çünkü restoranım 15 yıldan beri var ve dünyanın en iyi olduğunu iddia eden her blogcuya ihtiyaç duymadan ünlü. ”

Bununla birlikte, Instagram’daki #santorini ve #mykonos hashtag’lerinin kısa bir algılanması, tüm tatil boyunca ücretsiz olarak tatilin tadını çıkaran her iki adadaki ziyaretçilere, sadece tasvir edilen işletmelerin bir etiketiyle birkaç iyi fotoğraf göndererek geniş kanıtlar sunar. Yaklaşık 10 kişiden dokuzu, işi ve yerleri ve kullanıcının fotoğraflarını çekmek olan başka bir kadın arkadaşıyla (genellikle etkileyici) seyahat eden güzel kadınlardır.

Santorini’deki Stelios’un dediği gibi, etkileyiciler çoğu zaman tripodlar ve ışıklarla bile ortaya çıkıyorlar. “Fotoğrafları ne kadar iyi olursa, beslemeleri de o kadar iyi ve takipçileri o kadar iyi. Onların çekiciliği, takipçilerin sayısına ve çalışmalarının kalitesine bağlıdır. ”

Etkileyenlerin yaklaşık dokuz gün boyunca bir adaya gitmesi, iki ya da üç otelde kalması ve her gün farklı bir restoranda yemek yemesi yaygındır. “Onlardan otelin tüm alanlarında fotoğraf çekmelerini istiyoruz. Spa ya da restoran ziyaret ettikleri zaman bir ya da iki hikaye yayınlayacaklar. Her şey verilir ve alınır, ”diyor zaten gelecek sezonun gelişine hazır olan Stelios.

“Bu sonbaharda gelen bazı Avustralya etkileyicileri var, bu da o pazara olan çekiciliğimizi arttırmamız için harika bir yol” dedi.

Fotoğraflarını mükemmelleştirmek için filtrelerle ve gölgelerle oynayan Instagram kullanıcıları gibi, işletmeler de sosyal medya platformları için “mükemmel” ayarını oluşturur.

Müşterileri Myconos’ta ve diğer destinasyonlarda birçok büyük otel bulunan iç mimar Yiannis Panagopoulos, “Tabii, Instagram bir alanı nasıl dekore ettiğimizde rol oynuyor” diyor. “Bir otelin veya mekanın dekorunu nasıl kurduğunuzu etkiler, sosyal medyada daha iyi çalması için onu daha fotojenik ve ‘Instagramlanabilir’ kılar.”

Artık herhangi bir işletmenin “paralel evren” dediği şeyi görmezden gelmesi imkansız. “Instagram eğilimi o kadar yoğun ki, insanlar sabah uçuşunda Santorini ya da Myconos’a geliyorlar, fotoğraf çekmek ve göndermek için birkaç saat harcıyorlar ve sonra ‘Ben oradaydım’ diyebilmeleri için gece uçuşunda ayrılıyorlar.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here