Ana sayfa Ekonomi Uluslararası zeytinyağı yarışmasında yerel markalar daha az ödül kazandı

Uluslararası zeytinyağı yarışmasında yerel markalar daha az ödül kazandı

570 views
0
PAYLAŞ

Yunanistan ve dünyanın diğer bölgelerinde zeytinyağı endüstrisinin karşı karşıya kaldığı önemli zorluklar, geçtiğimiz ay Peloponezya’nın Nafplio kentinde düzenlenen son Athena Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda (ATHIOOC) daha belirgindi – yüzde 17 oranında bir düşüşle sonuçlandı. yarışmacı sayısı aşağı yukarı aynı olmasına rağmen, geçen yıl verilen farklı sayılarla. 

Özellikle Yunanistan ile ilgili olarak, yerel katılımcılar tarafından kazanılan ödül sayısındaki düşüş, daha fazla katılımcı olmasına rağmen, Yunan yarışmacıların 27 Bronz madalya, 32 Gümüş, beş Altın ve bir Çift Altın ile yürüdüğü yüzde 40’a ulaştı. .

Yarışmada en iyi zeytinyağı ödülü, İspanya’nın Endülüs bölgesinde Cordoba’dan Conde de Mirasol’a, Hojiblanca çeşidinden yapılmış, en iyi Yunan zeytinyağı ödülü ise Messinia’nın güneybatı Peloponezya bölgesinden One & Olive’e verildi. Ayrıca Double Gold’u alan tek yerel marka oldu (95.0-100 puan alanlara). 

Sahibinin Dimitris Anagnostopoulos’a göre, Koroneiki çeşidini kullanarak yaptığı bu zeytinyağının başarısı, şirketin Manesi köyündeki tesisinde işlenmesi şeklinde yatıyor.

“Bir elmayı kesip masanın üzerinde yarım saat bekletmeye devam ederseniz, kahverengileşmeye başlar ve oksidasyon süreci devam ederken besinlerini kaybeder. Aynısı zeytin ve yağları için de geçerlidir. Değirmenimizde, zeytin toplamda 14 dakikadan fazla sürmeyen bir işlemle kırılır, macun ve öğütülmüş halde sadece 30 saniye boyunca çevrilir ”dedi. Bu yöntemin yağın tüm besin maddelerini korumasını sağladığını ve lezzet.

Son yıllarda üretici, üretimin yanı sıra yeni yetiştirme yöntemlerini uygulamak için uzmanlardan yardım istedi. Yunanistan’ın en ünlü ünlü zeytinyağı üreten bölgelerinden biri olana atıfta bulunan Anagnostopoulos, “Eğitim eksikliği bizim parçalarımızda çok büyük bir sorun” diyor. “Ama sorduğun her uzmanın farklı bir görüşü var, bu yüzden kafan karışıyor. Bu yüzden birlikte çalışacak küçük üretici grupları oluşturmamızın bizim için önemli olduğuna inanıyorum. ” 

Anagnostopoulos ödül konusunda heyecanlı ve bazı finansal faydalardan da faydalanmayı umuyor. “Tüketiciler açıkça sahip olmadıkları bir ürünü almayı tercih edecekler” dedi.

Doğu Ege’nin Lesvos adasında üretilen bir zeytinyağı olan Olvio, markanın son 15 yılda genişlemesinde önemli bir rol oynadığı için ödüllerin potansiyel yararlarının bir kanıtıdır ve şimdi 12 ülkeye ihraç edilmektedir. 

Lesvos’un doğusundaki Komi bölgesinde zeytin ağaçları yetiştiren şirketin sahibi Michalis Tzortzis, “Zeytinyağımız 2009’dan bu yana 45 ödül aldı” diyor. Çoğunlukla Adramytini çeşidinden yapılan Olvio, bu yılki ATHIOOC’da Bronz aldı. 

Zeytinlik aile işletmesine aitti, ancak Tzortzis, 2005 yılında Olvio’a mühendislik teknolojisindeki kariyeri ile hayal kırıklığına uğradıktan sonra başladı. O zaman bile, krizden önce, Yunanistan pazarındaki koşullar onun ihracata odaklanmasını sağladı.

Firmanın erken dönemdeki yerli müşterileri, “Bir yıla kadar ödenmeyen tarihli çeklerle ödedik” dedi. “Önemli bir yatırım yaptık ve çok küçük bir şirket olduk, bu yüzden o kadar bekleyecek lüksümüz yoktu.” 

Firmanın zeytinyağının büyük kısmı bugün Orta Avrupa’ya gidiyor ve Tzortzis’in faydalarının farkında Online satışlara yayılan şirketin küçük boyutu, birçok farklı ihtiyaca göre uyarlanmış bir ürün sunmayı zorlaştırıyor.

“Her ülke için farklı dillerde etiketlere ve farklı ambalaj türlerine ihtiyacınız var” diye açıklıyor ve şirketin ihracatını artırmak için yapması gereken değişikliklerden bazılarını açıklıyor. “Ancak zirvede olmak ve yarışmalarda istikrarlı ve başarılı bir varlık sergilemek çok yardımcı oluyor. Satıcıların ve tüketicilerin size güvenmesini sağlar. ” 

ATHIOOC’un sonuçları etkinliğin internet sitesinde www.athenaoliveoil.gr adresinde yayınlandı. Yargılama komitesi, toplam 46 Bronz madalya, 71 Gümüş, 76 Altın ve sekiz Çift Altın verdi. Yarışmaya katılan ürünlerin yüzde 51’ini temsil eden Yunanistan dışında, Arjantin, Fransa, İsrail, İtalya, Hırvatistan, Fas, Portekiz, Suudi Arabistan, Slovenya, Türkiye, Tunus ve Şili’den 179 örnek daha alındı.

Ödül töreni Cumartesi günü akşam saat 6’da Atina’daki Hotel Grande Bretagne’de yapılacak ve ayrıca tüm ödüllü zeytinyağının (öğlen-20: 00) halka açık bir sunumunu da içeren bir etkinlikte yapılacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here