Ana sayfa Gündem ABD dış politikası ayakta bataklıkta

ABD dış politikası ayakta bataklıkta

308 views
0
PAYLAŞ

Washington, Suriye ile ilgili gelişmelerin devam edeceği bir şey olursa, siyasi bir bataklık miti batıyor gibi göründüğü için dış politika ve savunma planlamasında bundan sonra çok dikkatli olmak zorunda kalacak.

ABD Başkanı Donald Trump, otobüsün altındaki bütün siyasi kurumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan basit bir telefon konuşmasıyla attı ve bütün dünyayı şaşırttı. Yakın müttefiki İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bile Trump’ın ABD askerlerini Suriye’den CNN’den çekme kararını öğrenmek zorunda kaldı.

Yunanistan ve Kıbrıs bugüne kadar Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’daki üst düzey yetkililerle yapılacak görüşmelere ve istişarelere güvendiler. ABD’nin Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı belirli miktarda koruma sağlayacağı ve ABD’nin B Planı hazırladığına dair bir anlayış vardı, çünkü Türkiye’nin başka bir Pakistan’a dönüşme ihtimalinden endişe duyuyordu.

Artık Amerikan hükümetindeki önemli görevlilerin taahhütlerinin kolayca yerine getirilebileceğini biliyoruz. Ayrıca, ABD Savunma Sekreteri James Mattis ve Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford gibi kilit pozisyonlardaki insanlar istifa edecekler. 
Amerikan cumhurbaşkanı bölgedeki Türk saldırganlığı konusunu açıklayan bir üst düzey Yunan yetkiliye verdiği gibi Trump, Erdoğan’ı takdir ettiğini ve “onunla iş yapabileceğini” düşündüğünü gösterdi. Belki de Erdoğan, Trump ile pazarlık etmeyi tercih eden bir lider türüdür; belki bu ilişkinin arkasında başka bir şey vardır.

Gerçek şu ki, Atina çeşitli karar verme merkezleriyle iletişim hatları kurarken, Trump’ın kendisine doğrudan erişemiyor. Amerikan başkanını şahsen tanıyan ve telefonu, Yunan menfaatlerinin lehine olacak bir şey istemek için alabilecek tanınmış bir Rum kökenli Amerikalı yok. Trump’ın Yunanistan ile de bir bilgisi veya iletişimi yok. Daha iyisi ya da kötüsü için, bu her zaman bir rol oynadı, ama şimdi daha da önemli.

Elbette, üyelerinin birçoğu Erdoğan’a karşı çok düşmanca olduklarından Kongre’nin harekete geçmesi de mümkün. Ancak en büyük endişe Trump’ın “gerçek zamanlı” olarak ne gibi kararlar alacağı konusudur. ABD savaş gemilerinin belirli bir bölgedeki mevcudiyeti konusunda güvencemiz olmasına rağmen, Erdoğan Trump’ı arayacak ve şunu soracak bir noktaya varabiliriz: “Savaş gemilerinizin orada ne işi var? Orada bulacağımız gaz birikintilerini kullanmak için daha iyi bir anlaşma yapacağım. ”Hangi cevabı alacağını bilmiyoruz – bu yüzden durum bu denli tehlikeli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here