Ana sayfa Gündem ABD, PKK’nın kontrolünü ele geçirmek için Türkiye’ye Öcalan’ı verdi

ABD, PKK’nın kontrolünü ele geçirmek için Türkiye’ye Öcalan’ı verdi

516 views
0
PAYLAŞ

ABD, yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) hapsedilen lideri Abdullah Öcalan’ı, grubun kontrolünü elde etmek amacıyla 1999 yılında Türkiye’ye teslim etti. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “ kişisel görüş.”

Öcalan 1999’da Suriye’den sürüldükten ve nihayetinde Türkiye’ye teslim edildikten sonra, PKK, Hürriyet gazetesine Washington’daki bir röportajda, “Suriye’nin kontrolünden çıkarak ABD kontrolüne girdi” dedi. ABD’de, ABD’nin başkentinde bir dizi düşünce kuruluşunun yer aldığı bir dizi kapalı kapı toplantısına katılmıştı.

Öcalan’ın 1999 yılında yakalanması, o zamandan sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, Suriye hükümetinin, 1998 yılı sonbaharında Türkiye’de PKK saldırılarının artmasıyla birlikte Suriye sınırındaki Hatay’a asker göndermesi tehdidinde bulundu.

Bir hafta içinde ABD, Mısır ve İran’dan gelen diplomatik çabaların ardından Suriye Cumhurbaşkanı Hafız Esad Öcalan’ı gönderdi. PKK lideri, NIA’nın Şubat 1999’da Nairobi Havalimanı’nda gerçekleştirdiği işbirliği ile bir Türk Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ekibi tarafından tutuklandı.

Hapishanede yaşama mahkum olan Öcalan, İstanbul’un güneyindeki İmralı adasında tutuluyor.

“Öcalan 1979’da Suriye’ye gitti. 20 yıl oradaydı. Bu dönemde Suriye’de kendisine bağlı bir Kürt yapısı oluşturdu. Şam’da yaşarken Öcalan’ın kontrol ve koruması kimin altındaydı? Esad rejimi … Suriye istihbarat örgütü, ”dedi Başbuğ.

“Daha sonra Suriye’den çıkarıldı ve Türkiye’ye teslim edildi. Örgüt [PKK] daha sonra Suriye’nin kontrolünden çıktı ve ABD kontrolüne girdi ”diye ekledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here