Ana sayfa Gündem Aktivistler bitmedi kriz göstermek için Akropolis ‘mülteciler hoş geldiniz’ projesi

Aktivistler bitmedi kriz göstermek için Akropolis ‘mülteciler hoş geldiniz’ projesi

119 views
0
PAYLAŞ

Af Örgütü, Yunan adalarında sıkışıp kalmış insanların göz önüne alındığında göç anlaşmasının başarılı olduğunu ‘gerçekliğin karşısında uçtuğunu’ söyledi

Atina’da Helena Smith’İlk önce insanlık’: Avrupalı ​​liderlere Akropolis’e bir mesaj iletiliyor. Aktivistler , Akropolis’in duvarlarına bir slogan yansıtarak AB ile Türkiye arasındaki tartışmalı bir göç anlaşmasının üçüncü yıldönümünü kutladılar.

Brüksel’in göç krizinin sona erdiğini iddia etmesinden iki hafta sonra , Uluslararası Af Örgütü, anlaşma sonucunda Yunanistan adalarında sıkışıp kalmış binlerce insanın durumunu vurgulamak için Atina’nın üzerindeki antik kaleye “önce insanlık: mülteciler memnuniyetle karşılanıyor” yazdı.

Siyasi dublör, Avrupalı ​​liderlere, Türk Kenarı yakınındaki Midilli, Sisam ve diğer Ege adalarında kesilen yaklaşık 15 bin mülteci ve göçmenin katlandığı acı yüzünden “açık bir mesaj” göndermeyi amaçladı.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden üç yıl sonra Çarşamba günü Midilli’den konuşan Uluslararası Af Örgütü araştırmacısı Giorgos Kosmopoulos, “AB krizin sona ermesini ve bunun başarılı bir anlaşma olduğunu iddia ediyor” dedi.

AB, ‘sahte haberde’ olduğu gibi göç krizini ilan etti
Daha fazla oku
“Yaptığı şey, binlerce insanı, AB’nin değer verdiğinin tam tersine, korku ve belirsizlik yaşamına mahkum etmek. Gerçekte , Akropolis’in somutlaştırdığı evrensel değerleri korumayı savunan politikacılar tarafından Avrupa’nın vicdanı üzerindeki kalıcı bir lekedir. ”

Bir milyondan fazla mültecinin, Yunanistan’ın ana adaları – Avrupa’daki çoğunluğunun Suriye’de çatışmadan kaçtığı – Avrupa’ya yayılmasının ardından, anlaşmanın başlangıçta AB üyeleri ile Ankara arasında bir “işbirliği beyanı” olarak yapılması amaçlandı. Bir kriz anında planı düşünen mimarlar için, genel hedefi, güvenli bir üçüncü ülke olduğu gerekçesiyle Yunanistan’a Türkiye’den geçen insanları geri getirmekti.

Daha önce binlerce kişinin yaptığı gibi, Yunanistan ana karasına ve diğer Avrupa ülkelerine olan yolculuklarına devam edemeyen, Yunanistan’da sığınma başvurusunda başarılı bir şekilde başvuruda bulunmadıkları sürece mülteciler alıkonulmalı ve sınır dışı edildi.

Buna karşılık olarak AB, Türkiye’ye – yaklaşık 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapma – 6 milyar Euro (5.2 milyar £) yardım sözü verdi. Ülkeye geri dönen her Suriyeli için, başka bir Suriyeli’nin de bir AB üye devletine yerleştirileceğini de kabul etti.

Ancak yeni kurallar hızla yeni gelenlerin Ege adası kamplarının çok fazla taşmasıyla ilgili istekte bulunmalarına yol açtı. İnsan hakları grupları uygulamada anlaşmanın acımasız ve insanlık dışı bir mahremiyet politikası haline geldiğini iddia ederek Yunanistan’ın sefalet içinde süren binlerce insan için çöplük haline gelmesine neden oldu. Sadece Sisam’da, adanın liman başkenti Vathy’nin üstündeki bir kabul merkezine 4.000’den fazla kişi tıka basa doludur ki bu şu anda altı kat fazladır.

Samos, anlaşmanın en kötü eşitsizliğinin simgesi haline geldi. Yunanistan Sınırları Olmayan Doktorlar genel müdürü Vasilis Stravaridis, “AB ve Yunan hükümeti hâlâ Yunan adalarında sıkışıp kalanlara onurlu ve insancıl yaşam koşulları ve uygun tıbbi bakım sağlayamıyor” dedi.

“Vathy’de kamp nüfusunun yarısından fazlası çöp ve insan dışkılarıyla çevrili yaz çadırlarında veya plastik örtü altında yaşıyor.”

Anlaşma başlangıçta sığınmacıların AB’ye girme yollarında alternatif – ve çoğu zaman daha tehlikeli – yollara gitmelerine neden oldu ve İspanya geçen yıl tercih edilen destinasyon haline geldi. Madrid’deki yetkililer, 2018’de 57.000’den fazla yetkisiz deniz geldiğini bildirdi;

Ancak son aylarda bu sayı azaldı, Yunanistan bir kez daha Türkiye’den insanları çekti. Resmi rakamlara göre, yıl başladığından beri ülkeye yaklaşık 5.000 yeni gelenler geldi ve şu anda 72.000’den fazla göçmen ve mülteciye ev sahipliği yapan bir ülkeye baskı uyguladı.

Salı günü, Sisam, Midilli, Chios, Leros ve Kos’taki beş ana Ege adasında 14.538 kişi tutuluyordu.

Her ne kadar kaçakçılar için bir mıknatıs olan Midilli Adası’ndaki sayılar büyük ölçüde azalmış olsa da, solcu hükümet, savunmasız insanları ve çocukları adadan uzaklaştırmaya çalıştığından, 4.850 sığınmacı 3.100 için tasarlanan bir kampta hala gözaltında tutulmaktadır. Mülteci grupları günlük olarak gelmeye devam ettikçe ırkçılık ve kızgınlık arttı.

Avrupalı ​​liderlere yıldönümü arifesinde yapılan açık bir mektupta, 25 insan hakları, tıbbi yardım ve gönüllü örgütler siyasileri “haksız ve gereksiz çevreleme politikasını sona erdirmek için derhal ve sürekli bir harekete geçmeye” çağırdı.

Gerçek, tehdit altındaki insanları savunmazsak, insan hakları hiçbir şey ifade etmez.
Kenan Malik
Kenan Malik
Daha fazla oku
Ancak anlaşma, başkalarını Avrupa’ya yönelmekten caydırmak için alaycı bir çaba olarak eleştirilmiş olsa da, yetkililer kıtaya tehlikeli bir yolculuk yapmaya çalışan sayılardaki çarpıcı düşüşü vurgulamaktadır.

6 Mart’ta, Avrupa Komisyonu’nun ilk başkan yardımcısı Frans Timmermans, acil durumu ilan etti ve “Avrupa artık 2015’te yaşadığımız göç krizini yaşamıyor, ancak yapısal sorunlar devam ediyor” dedi.

Üç yıl sonra, Yunanistan’a gelen ziyaretçiler% 97 oranında büyük bir düşüş yaşadı.

Yunanistan göç bakanlığının kıdemli danışmanlarından Alexis Bouzis, “Yaptığı şeyi kesinlikle yapmadığı bir anlaşma oldu” dedi. “Rakamlar% 97’ye kadar düştü, bu sadece iyi bir şey olabilir. Eleştirmenler yardım gruplarının ve STK’ların işi ve durumu ele almanın işlevsel yollarını bulmak bizim işimiz ”dedi.

Ancak Atina, anlaşmayı Yunanistan gibi sınır ülkelerini rahatlatmak için mültecilere ev sahipliği yapmanın yükünü paylaşmak için AB tarafından daha fazla adım atılmadan önce bir duraklama çözümü olarak gördüğünü de sözlerine ekledi. “Güneyde hepimizin istediği daha fazla dayanışma, böylece yükün sorumlu ve adil bir şekilde paylaşılması için” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here