Ana sayfa Gündem BBC Demokrasi Günü: Avrupa ‘siyasi depremlerle karşı karşıya’

BBC Demokrasi Günü: Avrupa ‘siyasi depremlerle karşı karşıya’

194 views
0
PAYLAŞ

BBC’nin Demokrasi Günü Ekonomist İstihbarat Birimi’nin araştırmasına göre, 2015’te Avrupa için politik depremler yaşanabilir.

Popülist partilerin yükselen çekiciliğinin daha önce düşünülemez ittifaklara zorlanan bazı seçimleri ve genel partileri görebileceğini söylüyor.

Avrupa’nın “demokrasi krizi” seçkinlerle seçmenler arasındaki boşluk olduğunu söylüyor.

“Avrupa politikalarının merkezinde büyük fikirlerin olması gerektiği yerde bir boşluk” var.

Anketlerdeki düşük katılımlar ve geleneksel partilerin üyeliğindeki keskin düşüşler bu olguda kilit faktörlerdir.

‘Son derece istikrarsızlaştırıcı’
Ekonomist araştırmacılara göre, Birleşik Krallık – Mayıs ayında sandık başına gidiyor – “potansiyel olarak uzun süreli bir siyasi istikrarsızlık döneminin zirvesinde”.

Seçimlerin kararsız bir hükümet üretme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu söylüyorlar – popülist İngiltere Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) hem Muhafazakârlardan hem de İşçilerden oy kullanacağını öngörüyorlar.

Seçmenlerin, İngiltere’nin ilk seçim öncesi seçim sistemi ile bir araya getirilmesiyle ilgili tercihlerin parçalanması, EIU’nun, tek partili hükümetlerin norm haline gelen meclis çoğunluğuna sahip türlerin kurulmasını giderek zorlaştıracağını söylüyor.

Ancak en acil siyasi zorluk – ve büyüyen popülizmin anketlerde ne kadar başarılı sonuçlara ulaştığı testi – Yunanistan’da. 25 Ocak’ta parlamentonun Aralık ayında yeni bir cumhurbaşkanı seçmemesi nedeniyle tetiklenen erken bir genel seçim yapıldı.

Kamuoyu yoklamaları, çok soldaki popülist Syriza’nın en güçlü parti olarak ortaya çıkabileceğini öne sürüyor. Eğer bir hükümet kurabilseydi ve kurabilseydi, EIU bunun Avrupa Birliği’nden şok dalgaları göndereceğini ve başka bir yerde politik ayaklanma için bir katalizör görevi göreceğini söylüyor.

“Syriza hükümetinin seçimi, hem iç hem de bölgesel olarak oldukça istikrarsızlaştırıcı olacaktır. Borç kayıpları politika platformunun temel planlarından birini oluştururken, Yunanistan ile uluslararası alacaklılar arasındaki ilişkide bir krizi tetikleyeceği kesindi. “EIU diyor.

“Benzer kurulma karşıtı partilerin 2015 yılında seçim yapması planlanan diğer birçok ülkede hızla zemin kazanmasıyla, bir sonraki Yunan kargaşası sürecinin yayılma etkileri önemli olabilir.”

‘Göç ve kemer sıkma’
EIU tarafından belirtilen öngörülemeyen sonuçlar potansiyeline sahip Avrupa seçimlerinin diğer örnekleri Danimarka, Finlandiya, İspanya, Fransa, İsveç, Almanya ve İrlanda’daki anketleri içermektedir.

EIU, “Bu ülkelerde ortak bir payda var: popülist partilerin yükselişi” diyor.

Medya yazısı Küresel demokrasi için sırada ne var?
“Kuruluş karşıtı duyarlılık, avro bölgesi (ve daha büyük AB) genelinde artmıştır ve siyasi bozulma ve potansiyel kriz riski yüksektir.”

Analizi, popülist partilerin ve hareketlerin – sol, sağ ve belirsiz – eski siyasi partiler ve geleneksel sosyal tabanları arasında açılan alana doğru hareket ediyor olmasıdır.

Brüksel’den yönetişime muhalefet, göç ve kemer sıkma kilit temalar ve bu partilerin çoğu için çığlık atıyor.

‘Protestoların dalgalanması’
Öte yandan, popülist hareketlerin öne çıkmasının artmasının yanı sıra, son yıllarda dünyanın birçok yerinde halk protesto gösterisi artışı yaşandı.

EIU, son beş yılda 90’dan fazla ülkede kayda değer protesto hareketlerinin yaşandığını tahmin ediyor – asıl olarak, siyasi liderlerine kızdıran ve Twitter’ı ve diğer sosyal ağları tercih eden genç, eğitimli, orta sınıf bireylerin öncülük ettiği geleneksel siyasi sabun kutusu.

EIU, “Son yıllarda protesto gösterilerinin artması, son yıllarda Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Latin Amerika’yı geçti. Asya ve Kuzey Amerika gibi diğer bölgeler daha az duyarlı hale geldi,” dedi.

“Protestoların temelleri farklıydı – bazıları ekonomik sıkıntıya verilen tepkiler, diğerleri diktatörlüğe karşı isyanlar, bazıları seslerini siyasal seçkinler tarafından duyulmaları yönündeki popüler arzunun ifadeleri, bazıları ise yeni orta sınıfların özlemlerini hızlı bir şekilde ifade ediyor büyümekte olan pazarlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here