Ana sayfa Gündem Bir depresyon nüksünün ilk belirtileri nelerdir?

Bir depresyon nüksünün ilk belirtileri nelerdir?

550 views
0
PAYLAŞ

Depresyonu bir kez yaşadıktan sonra, semptomların tekrar sızmakta olduğunu hissetmek endişe verici olabilir. Ancak depresyon ne kadar yaygındır ve uyarı levhaları neydi? Kırmızı bayrakları erken fark etmek, tam teşekküllü bir bölümün gelişmesini önlemenin anahtarıdır.

Depresyon , nüks oranı yüksek olan bir zihinsel sağlık bozukluğudur. İlk defa bir depresyon dönemi yaşayan insanların yaklaşık yarısı iyi durumda kalacaktır. Diğer yarısı için, depresyon hayatları boyunca bir veya daha fazla geri dönebilir.

Tekrarlı depresyon ataklarını yaşayan insanlar için, her zaman uyarı işaretleri farklı olabilir.

Bu yazıda, bir depresyon nüksinin, muhtemel tetikleyicilerin ve insanların bu durumu önleyebileceği, tedavi edebileceği ve baş edebileceği temel sinyallerini listeliyoruz.

Bu makalenin içeriği:

Depresyon nüksü nedir?
Depresyonda nükseden 12 erken belirtiler
Olası tekrarlama tetikleyicileri
Nükseti önleme ipuçları
Bir nüks ile başa çıkma ve bunlarla başa çıkma
Görünüm
Depresyonda nüks konusunda hızlı bilgiler:
Depresyon, ilk bölümden sonra haftalar, aylar veya yıllar sonra gelebilir.
Depresif dönemler, depresyon teşhisi konan kişilerin yüzde 50’sinden fazlasını geri getirebilir .
Depresyonun ilk bölümden sonra 3 yıl içinde dönmesi muhtemeldir.
Araştırmacılar halen neden bazı kişilerin nüksetmediğini araştırıyorlar, ancak diğerleri bunu yapmıyor.
Depresyon nüksü nedir?

Günlük faaliyetlerdeki hüzün veya ilgi kaybı hayatın mükemmel bir parçası olabilir. Fakat eğer bu hisler neredeyse her iki haftadan fazla sürerse ve eğer iş veya sosyal yaşamı etkiliyorsa o zaman depresyon olabilir.

Akıl Hastalığı Ulusal Birliği (NAMI) ‘na göre, depresyon her yıl ABD’de yetişkinlerin yaklaşık yüzde 7’sini etkiliyor .

Depresyonun ilk bölümünden sonra, Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) uygulama kılavuzu , depresyonun iki şekilde geri dönüşebileceğini söylüyor.

“Depresyon nüksü”, bir önceki bölümdeki iyileşme sırasında bir kişi depresyona geri döndüğünde olur. Relaps, bir önceki bölüm için tedaviyi bıraktıktan sonra 2 ay içinde görülme olasılığı yüksektir.

“Depresyon tekrarlaması”, bir kişinin son bölümden kurtulduktan sonra semptomlar aylar ya da yıllar geçtiğinde ortaya çıkar. Bu, ilk 6 ayda en yaygın olanıdır. İnsanların yaklaşık yüzde 20’si nüksetmektedir, ancak depresyon çok şiddetli olduğunda bu artışa neden olabilir.

Bir kişinin ilk depresyon dönemi sona erdikten sonra, APA, insanların yüzde 50 ila 85’inin ömürleri boyunca en az bir kez daha depresyon atacağını tahmin ediyor. İki veya üç erken dönemden sonra, depresyonun geri gelme şansı çok daha yüksektir.

Bazı depresyon benzeri rahatsızlıklar genellikle geri dönecek ve genellikle adlarıyla tanımlanabilecektir. Bu koşullar kış aylarında geri gelen mevsimsel duygulanım bozukluğu (SAD) ve adet öncesi sendromun şiddetli bir formu olan adet öncesi disforik sendrom (PDS) içerir.

Depresyonda nükseden 12 erken belirtiler

Bir kişi, önceki bölümlerden gelen depresyon belirtilerini aynı şekilde uyarabilir.

Bununla birlikte, yeni bir bölümün belirtileri de farklı olabilir; bu nedenle, her olası tüm uyarı işaretlerine her zaman dikkat etmeniz gerekir.

İşte bazı önemli depresyon uyarı işaretleri:

Depresif ruh halinde : Hüzünlü, boş veya umutsuz hissetmek.
Genellikle zevk alan şeylere ilgi kaybı : Hobilerden daha az zevk almak, cinsiyete olan ilgiyi azaltmak.
Sosyal çekilme : Sosyal durumlardan kaçınma, arkadaşlarınızla olan bağlantınızı kaybetme.
Yorgunluk : Sabahları yıkanma ve giyinme gibi günlük görevler daha zor ve daha uzun sürebilir.
Kıpır kıpır : Halsizlik, hızlanma.
Uyku düzeninde değişiklikler : Uykusuzluk veya aşırı uyku.
İştah değişikliği: İştah kaybı veya iştah artışı.
Sinirlilik artışı : Her zamankinden daha kolay kızdı.
Değersizlik ve suçluluk hissi : Geçmiş olayları düşünmek.
Konsantrasyon ve hafıza sorunları : Düşünceler ve konuşma yavaşlar.
Fiziksel ağrı ve sancı : Açıklanamayan baş ağrısı , mide ağrısı veya kas ağrısı.
İntihar düşünceleri ya da intihar girişimleri : Bu şiddetli depresif bir olaya işaret edebilir.

Olası tekrarlama tetikleyicileri
Belirli tetikleyicilerin, depresyon öyküsü olanlarda depresyon geçiren hastalarla karşılaştırıldığında depresif bir atağa neden olma olasılığı daha yüksektir.

Depresyonda nüks veya tekrarlamaya ilişkin genel tetikleyiciler şunları içerir:

Kurtarma sırasında veya sonrasında ortaya çıkan stresli yaşam olayları. Bunlar aile çatışması, ilişki değişiklikleri ve keder içerebilir.
Depresyonun son bölümünden eksik iyileşme. Ana semptomlar tam olarak tedavi edilmezse, depresyonun geri dönmesi daha olasıdır .
Tedaviyi erken durdurma. Depresyon her zaman hızlı bir düzeltmeyle değil – daha iyi hissettikten sonraki 6 veya daha fazla ay boyunca tedaviyi yapıştırmak, gelecekteki depresyon riskini azaltabilir.
Diyabet gibi tıbbi durumlar ,şişmanlık, ve kalp hastalığı , gelecekteki depresyon oranlarının yükselmesine neden olabilir.

Nükseti önleme ipuçları

Bu önleme stratejileri, depresyonun geri dönüş yapmasını engellemeye yardımcı olabilir:

Tedaviye ayak uydurma : Reçete edilen bir ilacın tam seyrini bitirmek nüks riskini önemli ölçüde azaltabilir. Tedavi başladıktan sonraki kritik 6 ay boyunca bu özellikle önemlidir.
Dikkat Temelli Terapiler : Dikkat, bir kişinin olumsuz düşünce kalıplarının farkına varmasına ve onlarla ilişki kurmanın yollarını geliştirmesine yardımcı olabilir. Bir çalışma haftalık üç kez dikkatlilik yaratmanın, bir yıl içinde yüzde 50’ye kadar olan depresyon nüksetmesini azaltabileceğini gösteriyor .
Arkadaşlarınızın ve ailenin eğitimi : Arkadaşınıza ve ailenize, dikkat etmeleri gereken uyarı işaretlerinin erken bir depresyon atağı yakalamasına yardımcı olabileceğini söyleyin.
Bir nüksetmeye hazırlanın : Depresyon semptomları geri dönmese bile, bir kişinin bir uyarı işareti ortaya çıkarsa, onlara çabucak davranabilmesi için bir plan yapmasına yardımcı olabilir. Bir doktor yardım edebilir.
Bir nüks ile başa çıkma ve bunlarla başa çıkma
Depresyonun endişe verici belirtileri tedavi sırasında geri geldiğinde, mevcut tedavi yöntemlerinin gerektiği gibi çalışmadığı anlamına gelebilir.

Bir doktor, tedavi tarzında bir değişikliğin veya ilaç dozunun arttırılmasının depresyonun kontrol altında tutulmasını sağlayabileceğini önerebilir.

NAMI ve APA tarafından önerilen depresyon tedavileri şunları içerir:

Konuşma terapileri : Seçenekler arasında kişiler arası terapi (IPT) ve bilişsel davranış terapisi (CBT) bulunur. Her ikisinin de depresyonun geri dönme riskini azalttığı gösterilmiştir.
İlaç Tedavisi : Doktorlar antidepresanları veya duygudurum düzenleyicileri reçete edebilir . Belirtiler düzeldiğinde bile 6 veya daha fazla ay süreyle antidepresanları almaya devam etmek , nüks etme riskini azaltabilir.
Egzersiz : Aktif tutulmak doğal bir antidepresan gibi davranabilir. Ruh halini iyileştirebilen endorfinleri serbest bırakır. Bir yeni yorum çalışmaların egzersiz ılımlı depresyona hafif de antidepresanlar veya psikoterapi kadar etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Depresyon çok şiddetli olduğunda ve olağan tedaviye yanıt vermediğinde, bir doktor elektrokonvülsif tedavi (ECT) önerebilir.

Bugün Medikal Haberleri desteklediğiniz için teşekkür ederim

Depresyon bir hastalıktır, kişisel bir kusur değil, çok tedavi edilebilir. Arasında 80 ve 90 oranında insanların tedavi reçete tabii iyi yanıt olacaktır.

Depresyonun geri dönme riski, önceki bölüm daha şiddetli olduğunda veya anksiyete bozukluğu, kişilik bozukluğu veya madde kötüye kullanımı gibi diğer durumların bulunduğu zaman daha yüksektir .

İyi haber şu ki, depresyon yaşayan insanların, ortaya çıkabilecek her yeni olayı önleme veya tedavi etme adımlarını atarak uzun vadeli bakışlarını geliştirebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here