Ana sayfa Gündem Bu yazılım fetüs alkol spektrum bozukluklarını teşhis edebilir mi?

Bu yazılım fetüs alkol spektrum bozukluklarını teşhis edebilir mi?

449 views
0
PAYLAŞ

Belirli alkol bağımlılığı nörogelişimsel bozukluk tiplerini belirlemek zorlu bir konudur, ancak bilgisayar tabanlı bir yüz analiz aracını kullanarak yeni bir yaklaşım yararlı olabilir.

Alkol plasentadan geçiyor ve büyüyen fetusa birkaç farklı mekanizma kullanarak zarar verebiliyor. Özellikle, bebeğin başı, yüzü ve beyninin gelişimini etkiler.

FASD’ler fetal alkol sendromu (FAS) ve kısmi fetal alkol sendromu (pFAS) yanı sıra alkolle ilişkili nörogelişimsel bozuklukları (ARND) içerir.

FAS ve pFAS için iyi tanımlanmış tanı ölçütleri vardır. İşaretler arasında yüz anomalileri, kafa çevresi daha küçük, büyüme geriliği ve nöropsikolojik açıklar yer alır. FAS ve pFAS normalde gebelik sırasında annenin alkol tüketip tüketmediğini bilmeden teşhis edilebilir.

ARND teşhisi konusundaki meydan okuma

Bununla birlikte, ARND’lerin tespit edilmesi daha zor olmuştur; Onların teşhisi, cenin fetüsün alkole maruz kalıp pas edilmediğini bilerek doktora güvenir.

Bazı yüz anormalliklerine neden olur, ancak çok daha ince ve belirsizdirler. Birincil bulgular, değişken bir dizi bilişsel ve davranışsal anormallik içerir. ARND’leri test etmek için bazı bilişsel testler tasarlanmış olsa da, bunlar karmaşık ve güvenilmez niteliktedir.

ARND’ler sıklıkla daha uzun süredir tanı konulamamış olmaları nedeniyle, kişinin ihtiyaç duyduğu ekstra desteği alması daha az olasıdır, böylelikle okuldaki sorun, alkol bağımlılığı ve zihinsel hastalık gibi hatları daha da aşağı çekme riski artar.

ARND’li çocuklarda yüz farklılıkları FAS’dakilere kıyasla çok daha ince olsa da, Pediatrics dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma , tanıya yeni bir yaklaşım getirdi .

Daha önce yapılan çalışmalar, yüz farklılıklarının bilgisayar destekli analizinin ARND’li hastaların subklinik özelliklerini belirleyebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, ilgili sistemler karmaşıktı ve klinik ortamda pratik olmayacak pahalı 3 boyutlu kameralara dayanıyordu.

En son yapılan çalışma standart bir kamera ile çekilen fotoğrafları kullanarak yüz tanıma yapabilen bir sistem üzerinde yoğunlaştı.

Çalışma, Fetal Alkol Sendromu Epidemiyoloji Araştırması veritabanından katılımcıları içermektedir. 5-9 yaşları arasında Güney Afrika, ABD ve İtalya’dan geldi ve FAS’li 36 kişi, pFAS’le 31 kişi ve ARND ile 22 kişi katıldı. Çalışma ayrıca FASD’si olmayan 50 çocuğun kontrol grubunu içeriyordu.

Her katılımcı, bir bilgisayar sistemi ve iki eğitilmiş dismorfolog ya da doğum kusurlarını tanımaya yönelik uzmanlar tarafından çocukların daha önceki teşhisten habersiz olarak değerlendirildi.

Otomatik yüz analizi, yüzlerin 2 boyutlu fotoğraflarını analiz eden Face2Gene adlı bir yazılım aracı ile tamamlandı . Bu paket, çeşitli açılar, uzunluklar ve yüzdeki oranları ölçmek için çeşitli teknikleri birleştirir. Bu ölçümler daha sonra herhangi bir dismorfik özellik çıkarmak için istatistiksel olarak analiz edilir.

Yazılım nasıl performans gösterdi?

Bilgisayar destekli yöntemin genel olarak FASD’lerin teşhisinde bir dismorfolog kadar doğru olduğu tespit edildi. Bununla birlikte, bilgisayar, teşhis konusundaki daha zor ARND’lere geldiğinde, insan klinisyenlerinden çok daha iyi performans gösterdi.

Yazarlar, “Bilgisayar destekli yöntemle ARND için artmış bir tanısal doğruluk olduğunu bulduk” sonucuna varmışlardır.

Bu kategorinin tanı konulması tarihsel olarak zor olduğundan, deneyimizin yüz difmorfolojisi yeni analiz teknolojisinin FASD ile ilişkili fasiyal anomalileri tanımak için standartlaştırılmış bir metrik getirerek potansiyel olarak ARND teşhisini iyileştirebileceğini gösterdiğine inanıyoruz” dedi.

Bu bulgular önemlidir, çünkü FASD’ler çoğunlukla teşhis edilmemiş veya yanlış teşhis edilmiş olup, çocuk için potansiyel olarak korkunç sonuçlar doğurmuştur. Yazarlar yazarken, “Bu hastaların daha önce tanınması, daha iyi hasta sonuçlarıyla müdahaleye yol açacaktır.”

Deneme altındaki teknoloji, 3 boyutlu görüntülerden ziyade basit 2D görüntüleri içerdiğinden, özel dismorfoloji eğitimi almadan klinisyenlere sunulabilir. Bu, ilgili uzmanların az ve çok uzak olduğu gelişmekte olan ülkelerde özel bir öneme sahip olabilir.

Bilgisayar destekli fotoğraf analizi yalnızca FASD’leri teşhis edemezse de, tanı doğruluğunu ve hızını artırmaya yardımcı olabilir. Daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulacak, ancak bu ilk bulgular cesaret vericidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here