Ana sayfa Gündem Cücelik hakkında bilmeniz gereken her şey

Cücelik hakkında bilmeniz gereken her şey

1.896 views
0
PAYLAŞ

Cücelik, bir kişi alışılmadık derecede kısa olduğunda ortaya çıkar. Cücelik kendisi bir hastalık değildir ve sonuç olarak tek tıbbi tanımı yoktur.
Farklı organizasyonlar, cüceliki çeşitli ölçütlere göre tanımlar . Avukatlık grubu olan Little People of America , cüceleri, yetişkin bir yükseklikte, 4 fit 10 inçten daha düşük bir sonuç olarak tanımlıyor.

Tıbbi olarak, bir insanın çok kısa olmasına neden olan bir koşulu ele geçirdiğinde cücelik yapmış sayılır. Fakat toplum, bir insanı yalnız başına kısa boylu bir cüce olarak görür.

Cücecılığın birçok farklı nedeni vardır . Cücelik nedenlerinden birçoğu osteoartrit gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu makalenin içeriği:

Türleri ve Nedenleri
Cücelik nasıl teşhis edilir?
Tedavi ve yönetim
Cücelikle yaşamak
Paket servisi
Cüce üzerinde hızlı gerçekler:
Cüce bir insanın boyu çok kısadır.
Düzinelerce tıbbi durum cücelik yapabilir.
Teşhis sıklıkla çocuğun doğumundan sonra yapılır.
Cücelikli insanların çoğu, insanların yapabileceği ortalama her şeyi yapabilir.

Türleri ve Nedenleri

Cüceğe neden olan bazı koşullar vücudun büyümesini sağlayan hormonları bozmaktadır. Cücelik, metabolik bozukluklardan veya yetersiz beslenmeden kaynaklanabilir.

İskelet displazileri adı verilen bir grup cücenin en yaygın nedeni.

İskelet displazileri, kemiklerin anormal bir şekilde büyümesine neden olur, bu da küçük bir boy oluşturur. Bu anormal büyüme aynı zamanda olağandışı oranlarda bir vücut üreten düzensiz büyümeye neden olabilir.

Tipik olarak, iskelet displazileri genetik koşullardır. İskelet displazili hastaların çoğunun ebeveynleri normal boyda.

İskelet displazilerinin üç en yaygın türü achondroplasia, spondiloepiphyseal displazi congenita ve diastrofik displazidir.

Achondroplasia
Çocukluğun başlarında, bir kişinin doğurduğu kıkırdağın çoğu sert kemik haline dönüşür. Akondroplazide bu süreç etkili bir şekilde gerçekleşmez.

Akondroplazi öncelikli olarak kol ve bacak kemiklerini etkiler . Akondroplazi doğumda görülen genetik bir hastalıktır. Belirtileri şunları içerir:

normal boyutlu gövde
Çok kısa kollar ve bacaklar, hareket etmesi zor olabilir
alnındaki büyük
Akondroplazisi olan bazı insanlar skolyoz gibi kemik sorunları geliştirirler, nefes almada güçlük çekerler veya spinal stenoz olarak adlandırılan omurganın daralmasına uğrarlar.

Akondroplazi nadir bir formu akondroplaziye neden olan mutasyona uğramış bir genin iki kopyasını devraldığında ortaya çıkar. Bu, çok kısa kemiklere ve kötü gelişmiş bir göğüs kafesine neden olur. Bu bozukluğu olan çoğu insan hala ölü ya da emzirirken ölmektedir çünkü nefes alamıyorlar.

Spondiloeppiteal displazi konjenita
Spondiloepiphyseal displazi congenita (SEDc) , kısa bir gövde, kısa kol ve kısa bacaklara neden olan genetik bir mutasyondur.

Bu koşulu olan insanların omurgası, kolları ve bacakları beklendiği gibi büyümiyor. Bu onları çok kısa yapar, ancak eller, ayaklar ve tipik boyutta bir baş üretir.

SEDc’li insanlar, kısa boylarına ek olarak, aşağıdakileri içeren bir dizi sağlık sorunu yaşayabilir:

omurga ve kalça sorunları
ayak deformiteleri
yarık dudak
eklem hastalıkları
SEDc yüzün şeklini değiştirebilir ve yüz kemikleri düz görünebilir.

Diyastrofik displazi
Diyastrofik displazi bir gen mutasyonunun sonucudur. Kıkırdak ve kemik gelişimini etkiler, çok kısa kollar ve bacaklara neden olur ve kısa boy olur.

Bu durumdaki kişilerin genellikle omurga deformiteleri ve başparmakların şeklini değiştiren otostopçunun baş parmağı adı verilen bir durum vardır.

Diastrofik displazisi olan insanlar çocukluk çağında sıklıkla eklem ağrısı ve hareketlilik sorunları geliştirir. Skolyoz, sarkık ayak veya hareket zorluğu olabilir.

Diyastrofik displazi, özellikle çocukluk çağında nefes alma problemlerine neden olabilir. Bu durumda olan bazı çocuklar solunum problemlerinden ölürler.

Diğer cücelik türleri
Cücelik yapmanın diğer nedenleri şunlar olabilir:

vücudun hormon üretme veya besin maddelerini metabolize etme yeteneğini zayıflatan organ yetmezliği
yetersiz seviyelerde belirli hormonların, özellikle de insan büyüme hormonu (HGH)
kötü beslenme yetersizliği veya yetersiz beslenme yetersizliği, büyüme problemlerine neden olabilir
Bunların hepsi cücelik için ikincil sebeplerdir. Bu, genetik olmadıkları anlamına gelir ve erken teşhis ve hemen tedavi ile geri dönüşümlü olabilir.

Bugün Medikal Haberleri desteklediğiniz için teşekkür ederim
Cücelik nasıl teşhis edilir?
Çerçevenin ve kıkırdağın genetik anormalliklerinden kaynaklanan , cücenin en yaygın biçimleri bir fetüs hala gelişmekte olduğunda genetik test yoluyla tespit edilebilir.

Çoğu doktor, cüce bir aile içinde çalışırken bir fetusun risk altında olduğuna inanmak için bir neden olduğunda yalnızca bu testleri uygularlar. Cücelikli insanların birçoğunun normal boylarında olduğu için, doğumdan sonra bu durum genellikle saptanmaz.

En sık görülen cücelik türü olan iskelet displazileri genellikle doğumdan kısa bir süre önce teşhis edilebilir. X-ışınları, genetik testler ve fiziksel bir muayene sıklıkla durumu teşhis etmek için yeterlidir.

Cücenin daha yaygın olmayan biçimleri tipik olarak hayatta sonra ortaya çıkar. Özellikle çocuğun kısa boydan başka başka hiçbir belirtisi yoksa, teşhis koymak daha zor olabilir.

HGH düzeylerini ölçmek için kan testi, organ sağlığını değerlendirmek için test ve tam bir tıbbi geçmiş, tipik olarak nedeni ortaya koyar.

Tedavi ve yönetim

Cücelerin bazı metabolik ve hormonal nedenleri tersine çevrilebilir. Örneğin, HGH ile yapılan enjeksiyonlar, büyüme hormonu eksikliği olan kişilerin normal bir boyda büyümesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, cücelik için en yaygın sebepler iyileştirilemez. Bunun yerine, tedaviler şunları içeren belirtileri yönetmeye odaklanır:

kemiklerde ve omurilikteki anormallikleri düzeltmek için cerrahi
nefes almayı kolaylaştırmak için bademcikleri veya adenoidleri çıkarma
spinal dekompresyon cerrahisi
beyinden sıvı boşaltmak için şönt denilen bir tüp kullanıyor
egzersiz ve kilo kaybı gibi yaşam tarzı değişiklikleri
Birçok cüceliği olan insanlar obeziteye karşı savunmasızdır . Ek ağırlık, kalp problemleri riskini artırabilir.

Bugün Medikal Haberleri desteklediğiniz için teşekkür ederim
Cücelikle yaşamak
Cüce olan insanlar osteoartrit gibi tıbbi durumlarla ilgili yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bununla birlikte, çok kısa insanlar normal hayatlarını sürdürebilir ve yapabilir.

Cüce olan birçok insan, durumunun en zor kısmı taşıdığı damgalamadır. Bu damgalama, zorbalık ve istihdam ayrımcılığının yanı sıra ” cüce ” gibi olumsuz terimlerin kullanılmasını içerebilir .

Cücelikli insanlar özel tıbbi gereksinimlere sahip olduklarından çoğu kişinin kemik ve kıkırdak uzmanları dahil olmak üzere bir takım doktorlarla düzenli istişarelerine ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, semptomların yönetimi ile, cücelikli bir kişinin uzun ve sağlıklı bir hayat yaşaması mümkündür.

Paket servisi
Cücelik, engelleyici bir durum olarak görülmek zorunda değildir. TLC gösterisi, Küçük Dünyalı İnsanlar, cüceliğin tipik yaşamları yönlendiren insanların öykülerini paylaşıyor.

Cüceyi bir sakatlık olarak tedavi etmek, çok kısa insanlara damgalanmış olmasını sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here