Ana sayfa Gündem Fotoğrafçı Stratos Kalafatis Ege’ye döndü

Fotoğrafçı Stratos Kalafatis Ege’ye döndü

399 views
0
PAYLAŞ

“Her şey değişti. Her şeyden önce değiştim. Bu yolculuğa ilk başladığımda 40 yaşın altındaydım. Şimdi 50 yaşın üzerindeyim. Ama çoğunlukla değişen Ege’dir. Stratos Kalafatis, Yunan takımadaları çevresindeki ilk fotoğraflı keşif gezisi ile en sonuncusu arasında Selanik’teki Yunanistan Ulusal Bankası Kültür Bankası (MIET) şubesinde sergilenen sonuçları hakkındaki farklılıkları yorumluyor.

Ünlü fotoğrafçıların Venedik Mimarlık Bienali küratörleri Katerina Kotzia, Ilias Konstantopoulos, Lois Papadopoulos ve Korina Filoxenidou tarafından görevlendirildiği Haziran 2006’daydı.

“Yaz başlarında bir öğleden sonra memleketimden ‘Takımadalar’ yolculuğuma başladım. Ege’nin en kuzey limanı olan Kavala, mükemmel bir başlangıç ​​noktasıydı, ancak bundan daha çok büyüdüğüm ve deniz hakkında öğrendiğim kasaba ”dedi. “Feribot bana küçük seyahatlerimden tanıdık gelmişti; tuz katmanları ve kalın yağlı boya içeren bir kabartma. Kıyıdan uzaklaştık. Siyah duman, geceleri kaybolana kadar ufku örtüyordu. Güvertede kaldım, suyun içinde kestiği hatları gözlemledim, denizin motorlar tarafından nasıl kırıldığını ve mesafedeki sönen ışıkları hatırladım. Limnos’a ulaştık. İskeledeki kırmızı ışıklar ve çöktüğü rampa, ‘Takımadalar’ projesinin ilk fotoğraflarıydı. O 20 günlük mini odyssey’den çok daha fazlasını aldım. ”

Bu seferden çıkan koleksiyon ilk kez Eylül 2006’da Venedik’in Giardini’sindeki Yunan Pavyonu’nda gösterildi. Gelecek albümün yeni bir yayını Kalafatis’i geri döndü ve Ege’yi geçen Şubat ayında yeniden fotoğraflamaya zorladı.

“Gevşek bir son gibiydi. Bunu yapmak zorundaydım ”diyor. “Pire’de bir tekneye bindim ve ilk durak Astypalaia oldu. Adanın kışın ortasında büyük bir aziz günü kutluyordu. Bu yeni görüntüler denizin ihtişamını gösterse de, onlar hakkında karanlık bir şey var. Onlar tamamen aynı tamamen yeni bir yolculukta. Yanmış bir bot ve yalnız bir bayrak, zamanın geçmesiyle de kaybedilecek olan önemli bir haberin son hareketleridir ”dedi. Fotoğrafçı, yanmış bir mülteci teknesinin görüntüsüne atıfta bulundu.

MIET şovu, yarısı yeni olmak üzere 55 fotoğraftan oluşuyor. Aynı zamanda “Takımadalar” projesinin ilk defa sunulması da başlamıştır.


“Takımadalar” 29 Ocak’a kadar Villa Kapantzi’de (108 Vassilissis Olgas) çalışıyor.İnternet üzerinden

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here