Ana sayfa Gündem Kalenin geometrisini sergilemek için Parthenon’un kuzey duvarının restorasyonu

Kalenin geometrisini sergilemek için Parthenon’un kuzey duvarının restorasyonu

230 views
0
PAYLAŞ

Parthenon, geçen hafta Merkez Arkeoloji Konseyi’nin (KAS) 18. yüzyılda nasıl göründüğüne bir adım daha yaklaşacak, iç yapısının uzun kuzey duvarını (cella veya naos olarak bilinen) restore etme projesini onayladı.

KAS tarafından onaylanan ilgili çalışma, Akropolis’in Uzun Dönemli Restorasyonunda önemli bir figür olan ve aynı zamanda Akropolis Anıtlarını Koruma Komitesi’nin başkanı olarak görev yapan baş mimar Charalambos Bouras’ın eseridir. Çalışma, Parthenon’un orijinal Pentelic taşına çok benzeyen Atina’nın kuzeyindeki Dionysos’tan mermerden yapılmış 90 yeni taşın yanı sıra 360 antik taşı yeniden inşa ederek düşmüş duvarın bir bölümünü yeniden inşa etmeyi önermektedir.

İnşaat tamamlandığında, kuzey duvarı 1687’de Fransesco Morosini’nin ve 1822’ye kadar Parthenon’un bombalanmasını takiben oluşturduğu forma etkili bir şekilde geri dönecek ve Osmanlılar, Akropolis kuşatması sırasında yaklaşık 500 antik taşı çıkardılar. Eski inşaatçılar tarafından kurulan öncü bağlantılar onları birbirine bağlar.

Restorasyonun ilk aşamasında, duvarın batı tarafının yüksekliği 4.5 metreye, doğu ucunda 10 metreye ulaşacaktır. Restorasyonun, bir zamanlar friz ve arşitrav alanını (1822 kuşatması sırasında ve Lord Elgin’in Parthenon mermerleri yağmala tahrip ettiği) içeren bölümü kapladığında, duvarın yüksekliği 13 metreye çıkacaktır. Çalışmanın bu kısmı, KAS toplantısında yoğun bir tartışma konusuydu ve kaynaklara göre, konseyin iki üyesi endişelerini dile getirdi ve yeni malzemelerin kullanımından kaçınılabilecek kadar ileri çalışmalar yapılması istendi mümkün.

KAS’ın kararı, Parthenon kimliğinin önemli bir kısmının restorasyonunun önünü açtığı için bir kilometre taşı olarak görülüyor. Güney duvarı restorasyonu da devam ettiğinde (kuzey duvarı için yapılan çalışmalara dayanarak) kalenin geometrisi ve farklı mimari tarzı daha iyi ortaya çıkacaktır. Her iki proje de masraflı ve özenli olacak ve tamamlanması en az 15 yıl alacak. 

Kültür Bakanlığı Eski Eserler Restorasyonu Müdürlüğüne göre, çalışma, kalenin Bouras ve profesör ve KAS üyeleri tarafından restorasyonu için yapılan önemli çabaların bir sonucunu temsil ettiği için “Parthenon’un modern tarihinde çok önemli bir olay” dır. Otuz yılı aşkın bir süre önce başlayan Manolis Korres.

Akropolis’i yeniden kurma çabaları, 1834-1835 yıllarında Yunan devletinin demir kullanımıyla kurulmasını takiben başladı. 1922’de başka bir büyük program başlatıldı, ancak demir aşınmış ve daha önce restore edilmiş kısımlarda büyük bozulmalara neden olmuş ve yeni müdahalelere ihtiyaç duyulmuştur. Akropolis Anıtlarını Koruma Komitesi’nin kurulmasıyla 1975’te yeni bir restorasyon çalışması başladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here