Ana sayfa Gündem Kea’daki Paralel Ev iki genç mimarın Domes ödülünü kazandı

Kea’daki Paralel Ev iki genç mimarın Domes ödülünü kazandı

168 views
0
PAYLAŞ

Kiklad adası Kea’nın vahşi, kaçınılmaz ve yalıtılmış bir köşesinde yer alan Parallel House, bu ayın başlarında düzenlenen Domes Greek Architecture Awards’da Genç Mimar tarafından En İyi İlk Çalışma Ödülü’nü aldı. Katerina Kourkoula ve Hannes Livers Liderleri En Route firmasının Gutberlet’i, yakınlardaki Kythnos adasına bakan, adanın güneydoğu sahiline paralel, doğal peyzaj çizgileri boyunca bir rezidans tasarladı.

Mimarların en büyük zorluğu, en yakın köyden biraz uzakta ve adanın karayolu veya kamu hizmet ağlarına erişimi olmayan dik bir yamaçta inşa edilebilecek bir ev tasarlamaktı. Neredeyse kendi kendine yeten bir bina – “gizli” güneş panellerinden ve yağmur suyu toplama ve geri dönüşüm sisteminden faydalanan – aynı zamanda Kiklad adalarını sıkıştıran ama yine de deniz manzarasına sahip güçlü rüzgarlardan korunan zorluk.

Parallel House, güzel manzarayı sergileyen geniş sürgülü pencerelere sahip odalardan oluşan bir odadan oluşmaktadır. Banyo ve mutfak gibi faydacı mekanlar, evin bir kısmı yamaçta gömülü olan arka kısımdadır. Bina, çevredeki manzaraya karışmaya çalışmak yerine varlığından bir açıklama yapması için mimarlar olarak tasarlandığı için betondan yapılmıştır.

Parallel House, halen yapım aşamasında olan küp şeklindeki Neutral House ve halen çizim tahtasında bulunan Vertical House ile birlikte Kea’da bir konut triptikinin parçası.

“Doğal çevrenin sınırlamaları konusunda kendimize rehberlik etmemize izin veriyoruz” dedi. Felsefesi de Atina’nın şehir manzarasında onlara iyi hizmet eden iki genç mimar.

Almanya’da Heidelberg’den Londra doğumlu Kourkoula ve Gutberlet, hayatlarının büyük bir bölümünü harcadılar ve üç yıl önce Yunanistan’a gelmeden ve En Route’a başlamadan önce mimarlıkta sosyal sorumluluk ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kaldıkları yurtdışındaki kariyerlerine başladılar.

Kourkoula, “Mimarlığın rolü değişti, böylece özellikle zarar görmüş bir çevreye karşı daha büyük bir sorumluluğu var” dedi.

Yunanistan’da kriz sırasında çalışmak, mimarları burada çok daha “yaratıcı” hale getirdi, çift, mali sınırlamaların bütçeleri ve malzemeleri nasıl etkilediğini vurguladı. Yapmaları gereken projelerin çoğu, ayrıca, Atina apartman bloklarında, sosyal değişimlerle birlikte bir dönüşüm geçiren yeniden yapılanma dairelerini de içeriyor.

“Açık plan düzeni, apartmanlarda mutfakla oturma odası ile iletişim kurarak çok fazla zemin kazanıyor” dedi. “İnsanlar artık ayrı odalarda yaşamak istemiyor, farklı odalarda izole edilmiş.”

Atina şehir merkezindeki boş alan yetersizliği, En Route mimarlarını, Lycabettus’un yamaçlarında yaptıkları bir apartman dairesinde olduğu gibi, “iç avlu ve çatı gibi unutulmuş alanları” kullanmanın yaratıcı yollarını keşfetmeye zorladı.

Mimarlar, Airbnb gibi sitelerde ilan edilen kısa vadeli emlak kiralama işlemlerinin şu anda Yunanistan emlak piyasasını ve özellikle de tadilatları şekillendiren itici güç olduğunu onaylamaktadır.

“Elbette, bu iş açılışları yarattı, ancak aynı zamanda kira oranlarını artırıyor. Bu fenomenin nereye varacağı konusunda çok şüpheliyiz ”dediler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here