Ana sayfa Gündem Köprüler kurmak: Kıbrıs’taki futbol diplomasisi

Köprüler kurmak: Kıbrıs’taki futbol diplomasisi

213 views
0
PAYLAŞ

Etnik olarak bölünmüş Kıbrıs Rumları ile Türkçe konuşan topluluklar arasında köprüler kurma girişimi, ayrılan Kıbrıslı Türklerin liderlerinin oyunların yeri konusundaki anlaşmazlığa karşı bir futbol maçı atlamasından sonra Salı günü kaçtı. 

Mustafa Akıncı, karma Pyla köyündeki küçük stadyumun Kıbrıs’ın uluslararası kabul görmüş Kıbrıs Rum hükümetinin yetki alanı içerisinde yer almasından dolayı katılamadığını söyledi. 

Maçın Birleşmiş Milletler tarafından kontrol edilen tampon bölgede yapılması gerektiğini, ancak BM’nin güvenlik sağlayamayacağını söyledi. 

O, işbirliğini ilerletmek için tasarlanan daha önceki olaylarda olduğu gibi adanın kuzeyindeki kırılmakta hiçbir karşılıklı oyunun olmayacağı anlamına geldiğini söyledi.

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades – Kıbrıslı Rum – organizatörlerin başlangıçta fikri bıraktıklarında stadyum seçiminin en baştan net olduğunu söyledi. 

Anastasiades, katılımının “güçlü bir umut ve barış mesajı göndermeyi” hedeflediğini söyledi. “ 

Arkadaşım Mustafa ile olan farklılığımıza rağmen, kalıcı barışı sağlamak için ortak bir vizyonu paylaşıyoruz” dedi. 

Kavga, Kıbrıs’ı yeniden bir araya getirme amaçlı onlarca müzakere yolunu açan karmaşık siyasi zorluklara dikkat çekti. Bir milyondan fazla insanın oluşturduğu küçük Doğu Akdeniz adası, 1974’te Türkiye Yunanistan ile olan sendika taraftarları tarafından yapılan darbenin ardından işgal ettiği zaman etnik çizgiler boyunca bölündü. 

Yeniden birleşme müzakerelerini yeniden ateşleme girişimleri devam ediyor.

Buna rağmen, her iki toplumdan yüzlerce insan, Nea Salamina ve Magusa Turk Gucu arasında ilkbaharda bir yaylanma pusulası altında izlediler ve aynı zamanda Monako merkezli Peace’in başkan yardımcılığına katılan emekli futbol yıldızı Didier Drogba’ya göz attılar. Spor, etkinliğin organizatörü. 

Drogba, “Bu dostluk maçı vesilesiyle sporun birliğini ve gücünü kutluyoruz ve Kıbrıs’tan bir mesaj göndermek istiyoruz” dedi. 

Etkinliğin düzenlenmesine yardımcı olan easyjet’in kurucusu olan Stelios Haji-Ioannou, adanın kitlesine duyduğu çekiciliğin, bölünmenin her iki tarafındaki insanları birbirine bağlamaya yardımcı olabileceğini söyledi. 

Akincis’in yokluğuna dikkat çekerek, etkinlikten “dersleri öğreneceklerini” ve gelecekteki oyunların her iki tarafta da yapılması gerektiğini söyledi.

Ama ilgi odağını çalan Drogba idi. Fotoğraf çekmek için atlayan ya da ondan imza isteyen birçok taraftar tarafından sarıldı. [AP]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here