Ana sayfa Gündem Korfu Asya Sanatı Müzesi yoğun bir yıl için hazırlanıyor

Korfu Asya Sanatı Müzesi yoğun bir yıl için hazırlanıyor

568 views
0
PAYLAŞ

İyonya Korfu adasında bulunan Azizler Sarayı Michael ve George, Yunanistan’da yalnızca Uzak Doğu ve Hindistan’ın sanat ve antikalarına adanmış, Avrupa’nın en iyi koleksiyonlarından birine sahip tek müzedir.

Her yıl binlerce ziyaretçi alan Korfu Asya Sanatı Müzesi, Japon hükümetinin dikkatini çekti ve CMAA direktörü Despina Zernioti, 30 Ocak’ta Yunanistan’da Japon sanatının tanıtımına katkılarından dolayı ödüllendirilecek. 

Bu arada CMAA, Atina Belediye Galerisi’nde ve New York’taki Yunanistan Konsolosluğu’nda yer alacak olan, Japonya hakkındaki kitaplarıyla tanınan Lefkada doğumlu yazar Lafcadio Hearn (1850-1904) hakkında iki sergi planlıyor. 2019’da Japonya-Yunanistan Yılı’nı kutlayan etkinliklerden 

biri. Yunanistan başkentinde “Japonya ve Edebiyat” başlıklı sergi 15 Şubat’ta açılacak ve ayrıca Japon gravürcü Katsushika Hokusai (1760-1849) başlıklı bir bölümü de içerecek.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 20 yıldan fazla harcanan Hearn’e odaklanacak olan New York gösterisi Kasım ayında açılacak. Gösterinin amacı, Zernioti’ye göre, “Lafcadio Hearn’ün kişiliğiyle üç ülke (Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya) arasındaki kültürel bağlantıları vurgulamak.”

Atina gösterisi, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan Korfu Asya Sanatı koleksiyonundan 68 eser, Hearn’den kitaplar, Hokusai’nin manga çizimleri ve 18. ve 19. yüzyıllarda Japonya’da açan Ukiyo-e hareketinden baskılar sunacak. .

Bu arada, bu yıl müzede iki ilginç sergi planlanıyor. 17 Mayıs’ta açılan birincisi, İngiliz Malta valisi ve İyon adaları olan Sir Thomas Maitland (1759-1824) inisiyatifiyle kurulan sarayın iki yüzlü yıllarını ve Azizler Nişanı Michael ve George’u kutladı. .

Adadayken Maitland’ın ikametgahı olarak hizmet veren konut kompleksi İyonya Senatosu ve Parlamentonun merkeziydi. Sarayın inşaatı 1819’da başlamış ve 1823’te tamamlanmıştır 

. Azizler Sarayı Michael ve George en büyüğüdür. İyon adaları üzerindeki İngiliz egemenliğini gösteren en önemli yapı. İyonya adalarının Yunanistan ile 1864 yılında birleşmesinden sonra, siparişin merkezi Londra’daki Aziz Paul Katedrali’ne taşındı. 

3 Ağustos’ta başlayacak olan ikinci sergi, Sisi Müzesi’nden ve Viyana’daki Ulusal Kütüphaneden ödünç alınan eserleri sergileyen Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth’e ve Korfu’daki yaşamına adandı.

Bunlar arasında popüler 19. yüzyıl tarihî şahsiyetinin kişiliğini aydınlatan kişisel eşyalar, zarif objeler, elbiseler, mücevherler, portreler, fotoğraflar, gravürler ve el yazmaları yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here