Ana sayfa Gündem Syros film festivali sinemayı olası yerlere götürüyor

Syros film festivali sinemayı olası yerlere götürüyor

133 views
0
PAYLAŞ

İş odaklı etkinliklerin antitezi Syros Uluslararası Film Festivali (SIFF), halkı 16 Temmuz – 21 Temmuz tarihleri ​​arasında, Kiklad’ın başkentinde sıcak yaz günlerinin ardından gecenin serinliğinde hareketli resimlerde kaybolmaya davet ediyor ve doğa ile film arasındaki bağlantıları keşfetmek.

2013 yılında başlatılan SIFF, film festivalleri dünyasında zorlu bir girişimdi. Tarihi liman kenti Ermoupoli’nin açılış yılında düzenlenen, kendi kendini finanse eden, kar amacı gütmeyen festivalin olduğu gibi gelişmesi beklenmiyordu – yedi yıl sonra, kurucuları Cassandra Celestin ve Jacob Moe, organizasyon ekipleri ve sponsorlarıyla birlikte, Syros’u küresel bir film hedefi olan şeye dönüştürdüm.

“Burada gerçekleşen her festivalden oldukça farklı bir şey yapıyor; bu kültürel etkinlikleri ve bu kültürel programı adadaki farklı açık alanlara taşıyor” diyor Moe.

Festivalin yedinci baskısında, ziyaretçiler “Overexposure” temasıyla ilgili sessiz klasikleri, canlı performansları ve saçak eserlerini kullanabilecekler.

Vampirlerin güneş korkusuyla ilgili Carl Theodor Dreyer’in klasik bir sessiz filmi olan “Vampyr”, Polonyalı besteci ve elektronik müzisyen Ela Orleans tarafından atılan canlı müzik için festivalin ilk gecesinde gösterilecek. Diğer önemli noktalar arasında Focus Jem Cohen, Eva Stefani ve Rainer Kohlberger’deki Film yapımcılarının sunumları ve atölye çalışmaları ile adanın eski ocağındaki performans akşamları yer alıyor.

Celestin, “Yer ile film arasında bir an önce bağlantı kurulmasını seviyoruz” diyor. “Yaz mevsiminde bir Yunan adası düşünüyorsunuz, güneşi düşünüyorsunuz, herkesin açık havada olduğunu ve güneşin, denizin tadını çıkardığını düşünüyorsunuz ve daha sonra film yapımcılığının çok temel ve temel bir mülküne çok fazla maruz kalıyorsunuz.”

Harika bir film listesine sahip olan festival, ana akım pozlama almayan birkaç deneysel çalışma içeriyor. Örneğin, Rainer Kohlberger, 16mm film ve dijital projeksiyonu birleştirerek adaya özgün bir performans getiriyor.

Son yıllarda, SIFF ayrıca Yunan sinemacıların yükselişine de katkıda bulundu ve bu yılki sayı farklı değil. Kısa filmi “El Yazması”, 2018’de Atina’daki 14 nolu belgeselde beğeni toplayan Eva Stefani, belgesel film yapımında bir ustalık lideri olacak.

Ermoupoli, bakkaliye açık dış mekan sineması Cine Pallas ve 159 yaşındaki Tarsanas Tersanesi gibi yerlerde deniz manzaralarına ev sahipliği yapacak. Merkez dışında film meraklıları Venedik Ano Syros Amfitiyatrosu, De La Grazia Drive-In ve Komito Plajı’nı ziyaret edebilir.

Komito taramasının bir parçası olarak, SIFF, Syros’un daha büyük bir çevre misyonuna bağlanması için SeaChange Greek Islands programı ile işbirliği içinde bir plaj temizliğine ev sahipliği yapacak.

Moe, “[Biz] taramaya ev sahipliği yapmak gibi şeyleri düşünüyoruz, ancak bu alanların tüm yıl boyunca sürdürülebilir bir şekilde varlığını sürdürebilmek için ne gerektiğini de düşünüyoruz” diyor.

SOSF’un yedinci baskısı, Syros çevresindeki doğal konumlardaki mekanlarının neredeyse yarısıyla adanın çevre mirasını vurgular.

Adli Mimari

Bu arada, 18 Temmuz’daki Pallas sinemasında, festival müdavimleri, İngiltere merkezli bir araştırma grubu olan Forensic Architecture tarafından büyüleyici bir sunumla karşılanacak. Medya soruşturmalarında insan hakları ihlalleri konusunda uzmanlaşmış olan ajans, şu anda Yunanistan’da ortaya çıkan büyük davaları ilgilendiren son soruşturmalarından üçünü sunacak.

İlki, 18 Eylül 2013 gecesi, rapçi Pavlos Fyssas’ın neo-Nazi Altın Şafak partisinin bir üyesi tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü Keratsini’nin Pire banliyösünde yeniden inşa edildi. Ekip, partinin liderliğine karşı davasında savcılığın kullanıldığına dair kanıtların önemli bir parçası olan ses dosyaları, video görüntüleri ve mahkeme belgelerinin bir kombinasyonunu sunmaktadır.

Ekip ayrıca, geçen yıl Atina şehir merkezinde öldürülen LGBTQ aktivisti Zak Kostopoulos’un ölümüyle ilgili soruşturmasını da sunacak. Adli Mimari’nin olayı CCTV görüntüleri ile yeniden yapılandırması, araştırmacıların davayı ilk kez rafa kaldırılmasından sonra yeniden açmaya teşvik etti.

Festivaldeki tüm filmler Yunanca ve İngilizce olarak altyazılı olacak. Bir günlük biletler 5 avroya maloluyor ve festival boyu geçişler 25 avro. Festival ve Syros’a ulaşım hakkında daha fazla bilgi için syrosfilmfestival.org adresini ziyaret edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here