Ana sayfa Gündem Transatlantik arkadaşlık Jaime Vera’yı Yunanistan’a geri getirdi

Transatlantik arkadaşlık Jaime Vera’yı Yunanistan’a geri getirdi

185 views
0
PAYLAŞ

İki eski futbolcu arasındaki güçlü bir dostluk, birini diğerinin çağrısına alması ve dünyanın diğer tarafında birlikte çalışması için seyahat etmesi için yeterli mi? Jaime Vera, 56 yaşındaki Şilili menajerin OFI teknik direktörü Yiannis Samaras ve daha ünlü oğlu tarafından yapılan çağrıya yanıt olarak, iş için Yunanistan’a seyahat etmek üzere ülkesinden ayrıldığını ve tarihi Girit’i korumaya yakın olduğunu kanıtladı. küme düşme ekibinden.

Futbol oyuncuları genellikle uzun süren takımlarda arkadaş olurlar. Bu arkadaşlıkların farklı milletlerden olması daha az sıklıkta görülür. Daha azına rağmen, yerel ve yabancı biriyle ilgili olduğunda ve bu iki oyuncu birbirlerinin oğlunun vaftiz babası olduğunda, çok özel bir hal alır.

Bu, otuz yıl önce Yiannis Samaras’ın Vera’nın oğlu olarak adlandırdığı eski Yunanistan ve Celtic forvet Giorgos Samaras’ın vaftiz babası olan Vera’nın hikayesidir. Şimdi genç Yiannis Vera, Şili yöneticisinin Avrupa’daki ilk koçluk girişimi olan 1987-1992 yılları arasında OFI için eski orta saha oyuncusu olan babasına katıldı.

“Yiannis, Meksika’da doğdu, ancak vaftiz babası Yunan,” dedi koç Vera, oğlunun OFI koçluk ekibinde asistanı olmasından gurur duyduğu Kathimerini İngilizce Sürümü’nü anlatıyor. 1992’de Latin Amerika’ya döndükten sonra bunca yıldan sonra kendisini biraz Yunanca hissettiğini inkar etmiyor ve Yunancadaki emirlerinden memnun.

Colo Colo’nun yıldızı “OFI benim ikinci profesyonel ekibimdi, beş yıl boyunca burada oynadım ve genel olarak Yunanistan’ın yanı sıra kulüp ve halkı için de büyük bir sevgim var” diyor. Şili’nin karısı olsaydı Yunanistan’ın kız arkadaşı olacağını söylemenin doğru olup olmadığını sorduk ve gülmeyi kabul etti. “Buradaki insanlar çok sevimli ve buradaki yaşam evden daha kolay” diyor.

Iraklio’da yaşamaya alışmak, o zamanlar Atina’nın Atina ve Selanik dışındaki en iyi takımlarından birinde oynamak için 24 yaşında bir uluslararası Şili’ye geldiğinde bile Vera için hiç bu kadar zor olmamıştı. “Şili ve Yunanistan’daki insanlar aynı özcülüğe sahipler ve futbollarını da çok seviyorlar” diye açıklıyor, bu ülke ve halkı için iltifattan değil, özellikle Girit’ten. Hatta Yunan müziğini çok sevdiğini söylüyor: “Harika ve harika enstrümanlar ile” diyor.

Konuşması OFI’ye döndüğünde daha ciddi ancak aynı derecede şefkatli hale geliyor. Şilili üst uçuş kulübü Curico Unido’daki görevini Şubat ayında OFI için Avrupa’ya seyahat etmek üzere görevinden istifa ederken hayal ettiği şeyi bulamadığını itiraf etti: “Daha kolay olacağını düşündüm, ancak OFI kendisini zor durumda buldu, geldiğimde tablonun dibinde bir nokta olmak. O zamandan beri düzeldik, daha iyi bir seviyeye gittik ve zaferler kazandık ”diyor. OFI, Atina’daki Panathinaikos’u 3-1 galibiyetle geride bıraktıktan birkaç hafta sonra. “Bu benim için büyük bir zorluk,” diye ekliyor.

OFI, geçen yaz yıllarca ikinci bölümde kaldıktan sonra Süper Lig’e geri döndü, krizi Yunanistan mali kriziyle aynı çizgide görünüyor. Şimdi Girit’in Süper Lig’deki tek temsilcisi, düşme bölgesinden çıkmayı başardı, ancak doğrudan küme düşmekten kaçınmak için 5 Mayıs’ta Atromitos’ta bir sonuç alması gerekecek. Diğer sonuçlara bağlı olarak, ikinci bölümün ikinci yarışmacısı ile birlikte düşme turu ile karşı karşıya kalabilir.

“Bu durumda kiminle karşı karşıya kalırsak karşımıza çıkacağız” sözünü verdi Vera, “ama önce Atromitos’a karşı oynayacağımız bir oyun var” diye ekliyor ve pozitif koçluk tarzına sadık kalıyor.

Özellikle Olympiakos menajeri Pedro Martins gibi bir rakam, iki tarafın birkaç hafta önce Pire’de buluştuktan sonra OFI ve saldırganlık tarzı için övgüyle doluydu. Portekizli menajer, daha güçlü bir ev sahibi karşısında düşük oyuncu olarak oynayan bir takımın yaratıcı yaklaşımından etkilendiğini, Vera’nın bu maçtan sonra 10 gol atmak için olsa bile stiline sadık kalacağını belirttiğini belirtti.

Bugüne kadar koçluk kariyerine Şili’deki en iyi uçuş kulüpleriyle ilgilendi, ancak Şili’nin menajeri Claudio Borghi’ye yardımcı antrenörlük yaptı ve dört maç için “La Roja” koçuna gitti. Kalıcı olarak milli takımın koçu olmayı hayal eder miydi? “Evet, bu bir rüya, ama şimdi çok zor olurdu. Uzaktayım, iki buçuk yıllık bir sözleşmem var ve burada çok mutluyum. ”

OFI bankındaki öncüllerinden biri olan Gennaro Gattuso şimdi AC Milan’ın koçu. Vera daha büyük bir lig için benzer bir adım atmayı hedefler mi? “Burada bir projem var ve bu yapıldığında daha ileriye bakabileceğiz” diyor.

Ülkesinde oyunun son zamanlarda iyileşme göstermesine rağmen, Yunan futbolunun otuz yıl önce bir OFI oyuncusu olduğunda eskisi gibi olmadığına dikkat çekiyor: “Yunan oyunu o zamanki kadar iyi değil . Yunanistan’ın ekipleri eskisi kadar güçlü değilken, Avrupa Birliği oyuncularına açılması, yabancılar için [üçüncü ülkelerden] yabancılar için daha da zorlaştırıyor ”diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here