Ana sayfa Gündem ‘Unut gitsin’: Runner heykelini Üsküp öfkelerine Rumlara vermeyi planla

‘Unut gitsin’: Runner heykelini Üsküp öfkelerine Rumlara vermeyi planla

223 views
0
PAYLAŞ

Herhangi başkentin en görülecek ike, Runner hayranlarıyla ve sevmeyenler var. 12 metreden yüksek olan Atina’nın Hilton oteli karşısındaki 70 tonluk anıtın kaçırılması zor. Ancak Yunanlıların sevip sevmediği ya da nefret etmesine rağmen, devasa cam heykel azınlığın parçası olduğu bir demirbaş haline geldi.

Bunu hiç kimse , 1990’lı yıllarda Yunanca koşucu kelimesinden sonra Dromeas olarak bilinen eserleri heykel yapan, uluslararası çapta tanınmış sanatçı Costas Varotsos’tan daha iyi tanımıyor. Telefonu, Yunanistan Kültür Bakanı Myrsini Zorba’dan bu yana çınlayan telefon, çalınan eserin Yunanistan’ı ulusu kullanan kültürel bir değişimde bırakması gerektiğini söyledi, çünkü alıcı ülkenin yeni adı değiştirilen Kuzey Makedonya olduğu için .

Art Weekly e-postasına kaydolun
Daha fazla oku
“Şok olduğumu söylemek yetersiz kalıyor” diyen sanatçı, Zorba’nın bürosuna yaptığı ziyareti hatırlatarak, Runner’ın Büyük İskender heykelinin işlem görmesini önerdi.

“Kültürel politika hakkında konuşmak istediğini düşündüm. Bunun yerine, “Runner’ı güzel bir şehir olan Üsküp’e taşımak için bu fikre sahibim, seversin ve ne düşündüğünü bilmek istedim” demeye başladı.

Hafif biçimli heykeltıraş, ilk başta tütsülendiğini itiraf ediyor. Sonra, “Gülünç olduğu gerçeği” fikri yüzünden kendini gülmekten buldu.

“Hepimiz komşumuzla arkadaşlığım var ama Koşucu Atina’ya ve halkına ait bir eser, bu yüzden tereddüt etmeden hemen şöyle dedim:“ Unut gitsin ”dedi.

Sanatçı Costas Varotsos, Runner’ın Atina’ya ve halkına ait olduğunu söyledi
Facebook Twitter Pinterest
Sanatçı Costas Varotsos, Runner’ın Atina’ya ve halkına ait olduğunu söyledi. Fotoğraf: Martin Garnham / Alamy
Sanat eserleri Avrupa ve ABD’de şehirleri süsleyen Varotsos, Zorba’nın ofisine ilk defa geldiğini inkar ederek 63 yaşındaki çocuğa kızdırmadı.

“Konuşmamızı özel bir mesele olarak düşünürdüm ama önce beni aradığını inkar etti ve sonra tekrar yalan söyledi, böyle bir öneride bulunduğunu reddetti ve bu beni kızdırdı” diyor. “Neyse ki, bakanlıktaki diğer sanatçılara rastladım, böylece tanık oldum.”

Çok az kültürel ihtilaf – British Museum’un Parthenon mermerlerini tutması üzerine sıradan gelen istisnalar haricinde – Yunanlılar kadar çok şey kullandı. Yıllarca süren ekonomik krizin sınırlarının aşağıladığı bir ülkede ve sol hükümetin Kuzey Makedonya ile olan tarihi adlandırma anlaşmasını hâlâ akıllıca sürdürdüğü için, teklif beklenmedik bir şekilde ham bir sinire neden oldu.

Koşucunun “Büyük” bir İskender heykeliyle değiştirildiği, Büyük İskender’in Slav komşuları tarafından Makedonya’ya yönelik iddialarını iddia ettiklerini iddia eden bir kültürel savaşın bir parçası olarak kabul edildiği eski savaşçı kralı olarak değiştirildi. Yaralanma. Geçen hafta sendikacılar, başbakan Alexis Tsipras’ın borç sıkıntısı çeken devletin kültürel mirasını satmaya hazır olduğunun algılandığını düşünerek bir panoya çiçek açtılar.

Muhalefet yanlısı Phileleftheros gazetesi, “Ayrılsın, kalacak.”, Runner’ın bir resminin yanında bir afiş ön sayfa başlığında tökezledi. “Bakan bir açıklama yapmalı. Bu onun fikri miydi, yoksa bir emir mi veriyordu? ”Diye sordu bir editoryal. “Başbakan da açıklamalarda bulunmalı, çünkü teslimatçı çocuk bu ülkenin sahip olduğu ve sahip olmadığı şeyleri vermeye istekli görünüyor.”

Spekülasyon, Nobel barış ödülü için Makedon mevkidaşı Zoran Zaev ile birlikte aday olan Tsipras’ın önümüzdeki ay Üsküp’e yaptığı ziyarette, borsanın dostluk eylemi olarak ilan edilebileceğini belirtti. Yunanistan dışişleri bakanı Giorgos Katrougalos, Brüksel ‘de mevkidaşı Nikola Dimitrov ile yaptığı görüşmelerin ardından Pazartesi günü “her iki tarafın da anlaşmanın mektubunu ve ruhunu uygulama arzusu” olduğunu vurguladı.

Ancak Dimitrov, iki ülkenin “tarihin sağ tarafında” olduğunu gösterdiği tarihi paktın altını çizerken, Üsküp, Yunan başkentinin şehre giden en ünlü çağdaş heykelinin herhangi bir önerisi olduğunu reddetti.

Eski hangi tartışmalı anlaşma uyarınca Makedonya Cumhuriyeti rechristened edildi Ocak ayında Kuzey Makedonya, Üsküp “düzeltici önlemlerin alınması için” ve yeniden adlandırmak veya İskender ve babası, Philip dahil antik Yunan rakamları esinlenerek heykel ve anıtlar kaldırmak ya söz verdi, Bu, başkentte çoğaldı.

Atina , eski Yugoslav cumhuriyetinin bağımsızlık ilanından bu yana küçük komşusu ile birlikte girişti, Yunanlılar sadece tarihlerini ve kültürel kimliklerini gasp etmekle kalmayıp, aynı zamanda kendi komşu Makedonya eyaletine karşı da bölgesel hırsları dile getirdiklerini savundu.

Kamusal sanat eserlerinin çoğu, ülkenin eski sağcı hükümeti tarafından 10 yıl süren milliyetçi bir bina telaşının bir parçası olarak inşa edildi.

Üsküp’ün belediye başkanı Petre Shilegov, “Onları istemiyoruz,” dedi. Guardian’a Balkan devletinin isim üzerinde referandum yapmaya hazır olduğunu söyledi. “680 milyon avroya mal olan yüzlerce heykelden bahsediyoruz. Tamamen çılgınca ve gereksizdi. Disneyland’in bile bir konsepti var ama bunun hiçbiri yoktu çünkü antik köklerimiz yok ve tarihimizi tehlikeye attı. ”

Atina’da eserlerin herhangi biri için çok az arzu var. Bir Yunan heykeltıraş tarafından oyulmuş ve son 26 yıldır isim sırasına bağlı olarak depoda saklanan Büyük İskender’in bir heykelinin Runner’dan uzak olmayan Atina belediye başkanı tarafından dikilmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here