Ana sayfa Gündem Yeni Goulandris sanat müzesi için açılış günü ilan edildi

Yeni Goulandris sanat müzesi için açılış günü ilan edildi

204 views
0
PAYLAŞ

Son zamanlarda Elise Goulandris’in yeğeni ve Basil & Elise Goulandris Vakfı’nın başkanı olan Fleurette Karadontis’in düzenlediği basın toplantısında açıklandığı gibi, çok beklenen Goulandris müzesi, 1 Ekim’de bir dizi kutlama etkinliği ile birkaç ay içinde açılacak . 

Armatör Basil Goulandris ve karısı Elise, Paris’te ve ikinci memleketleri Paris’te aktif olarak sanat sanatının üyeleriydi. İkincisinde, sanatlara yaptıkları katkılardan dolayı, her ikisi de Sanat ve Edebiyat Emri Komutanı unvanı ile verildi.

Sanatlara ve seyahatlerine olan bağlılıkları sayesinde, diğer sanat koleksiyonerleri ve sanatçılar ile bir araya geldi ve oluşturdular ve yıllar içinde, sanat tarihinin bir parçası olarak kabul edilen sanatçıların şaheserlerini içeren inanılmaz bir çağdaş sanat koleksiyonu biriktirdiler. Pablo Picasso, Auguste Renoir, Henri Matisse, Vincent Van Gogh ve Claude Monet gibi birçok önde gelen Yunan sanatçı. 

Koleksiyonları Fransa’da çok fazla tanınırken, Atina’da bir müze inşa etmek ve koleksiyonlarını Yunan halkının tadını çıkarması ve faydalanması için orada sunmak onların hayaliydi.

B&E Goulandris Vakfı’nın çağdaş sanat müzesi için ilk planlar 1992’de açıklandı. Sanat koleksiyonundaki çiftin ilk umudu IM Pei tarafından Yunan devleti tarafından temin edilecek arazide tasarlanan bir bina içindi. Bu planlar bürokrasinin içine kısıldı ve sonunda düştü, ancak bu onların geniş koleksiyonlarını Atina’daki bir müzede sergilemeyi hayal etmelerini engellemedi. 

Şimdi, ölümlerinden yıllar sonra (Basil 1994’te ve 2000’de Elise’i geçti), 1 Ekim’in açılış günü yaklaşıyor ve Pei tarafından tasarlanmadıysa müze istedikleri gibi olacak gibi görünüyor.

Kyriakos Koutsomallis’in dediği gibi, çiftin yeğeni (ve vakfın Andros adasındaki küçük Çağdaş Sanat Müzesi’nin yöneticisi) şöyle dedi: “Amaç, herkese açık bir müze yaratmak – genç ve yaşlı, zengin ve fakir, uzmanlar ve amatörler. . ” 

Bu prestijli sanat eserlerinin birçoğu daha önce Goulandris’in özel evlerinde bir araya geldi. Şimdi, evlerini Pangrati’deki Eratosthenous Caddesi’ndeki geniş ve yeni bir alanda bulacaklar. 

11 kata yayılmış 7.250 metrekare alana sahip olan müze, yeni hikayelerin eklendiği 20. yüzyılın başlarından kalma bir binanın çevresine inşa edildi. Lobi için güzel mekanlardan ve sergiler (geçici olduğu kadar kalıcı), bir sanat kütüphanesi, atölye alanı, kafe-restoran, ofisler ve 190 kişilik odaya sahip bir amfitiyatrodan oluşuyor.

Ayrıca, müze ayrıca Atina Şehri’ne hediye olarak bitişikteki Aghios Spyridonas Meydanı’nın yenilenmesini de üstlendi. 

Müzenin konumu, Benaki Müzesi, Bizans ve Hristiyan Müzesi ve Atina Konservatuvarı gibi Atina’nın mevcut büyük müzelerinin birçoğunda merkezi bir konuma sahip olması nedeniyle çok sayıda müzeyi ziyaret etmek isteyenler için kolayca erişilebilir bir konumdadır. bir gün. Aynı zamanda yaşayan bir mahalleye de yerleştirilmiştir. 

İnanılmaz koleksiyon, Atina vatandaşları için sergilenecek ve aynı zamanda şehre Avrupa’nın önde gelen çağdaş sanat müzelerinden bazılarıyla aynı seviyede yeni bir ziyaretçi çekiciliği sağlayacak.


Bu yazı ilk defa Kathimerini’nin İngilizce yayıncılık inisiyatifi olan Yunanistan İş’te (www.greece-is.com) yayınlandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here