Ana sayfa Gündem Yunan buluntu, türümüzün Afrika dışına en erken işaretini verdi

Yunan buluntu, türümüzün Afrika dışına en erken işaretini verdi

62 views
0
PAYLAŞ

Bilim adamları, Güney Yunanistan’daki bir mağaradan toplanan bir parça kafatasının Afrika dışındaki türümüzün ilk işaretini belirlediklerini söylüyorlar. 

Tahmini yaşı en az 210.000 yaşında, bu da İsrail’den geçen yıl bildirilen bir üst çene kemiğinden 16.000 veya daha fazla yaş büyük. Çarşamba günü bildirilen araştırmacılar, türlerimizin Afrika’yı daha önce düşünülenden çok daha erken terk etmeye başladığını gösteriyor. 

Yunanistan’a giden yolcular açıkça bugün hayatta hiçbir soydan kalmadılar. Diğer araştırmalar, dünya çapında yayılmamıza neden olan Afrika’dan yapılan göçün 100.000 yıldan daha uzun bir süre önce gerçekleşmeyeceğini ortaya koydu. Yeni eser, Homo sapiens’in geliştiği kıtadan çıkmış, çıkmaz çıkışların son işareti.

Bir kafatasının arkasındaki fosil, aslında onlarca yıl önce bulundu – 1970’lerin sonunda Yunanistan’ın güneyindeki Peloponnese bölgesindeki Apidima Mağarası’ndan kazılarak Atina Üniversitesi müzesinde tutuldu. 

Fosili incelemeye davet edilen Almanya’daki Tuebingen Üniversitesi’nden Katerina Harvati, “Çok fazla dikkat edilmedi” dedi. 

Harvati ve diğerleri, analizlerinin sonuçlarını Nature dergisinde bildirirler. Yaşı oluşturmak için fosilden kemik parçalarını analiz ettiler. Araştırmacılar hangi türden geldiğini belirlemek için sanal bir yeniden yapılanmayı bilinen türlerden elde edilen fosillerin şekilleriyle karşılaştırdılar.

Harvati, türümüzün o zamana kadar Yunanistan’a ulaştığına dair kanıtlar bulmanın başlangıçta bir sürpriz olduğunu söyledi, ancak yine de “bunun olacağını hayal etmek zor değil.” 

New York’taki Lehman Koleji’nden Eric Delson’a katılmamışlardı. Çalışmaya göre, keşif biraz şaşırtıcıydı, ancak güneydoğu Avrupa’nın eski olduğunu bulmak için “çok anlamlı” olduğunu söyledi. Şimdi soru şu ki bu insanlara ne oldu, dedi. Neandertaller onları geride bıraktı mı? 

Ancak diğer bazı bilim adamları, fosilin bildirilmiş yaşına ikna olmamış ve kimliklerinin doğru olduğunu bildirmişlerdir. 

Kaliforniya’daki Berkeley Geochronology Center’daki fosillerle çıkma konusunda uzman olan Warren Sharp, 210.000 yaşının “veriler tarafından iyi desteklenmediğini” söyledi.

New York’taki Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi’nden Ian Tattersall, fosili H. sapiens’in “oldukça sarsıntılı” olarak tanımlaması için bir dava açtı. Şekli düşündürücüdür, ancak eksiktir ve kimliği daha sert kılacak özelliklerden yoksundur bir e-posta. 

Buna karşılık Harvati, kafatasının arka kısmının H. sapiens’i Neandertallerden ve diğer ilgili türlerden ayırmada çok faydalı olduğunu ve çeşitli kanıtların tanımlamayı desteklediğini söyledi. 

Bir basın toplantısında Harvati, bilim adamlarının kimliğini doğrulamak için fosilden DNA veya proteinleri geri kazanıp kazanamayacaklarının açık olmadığını söyledi. [AP]İnternet üzerinden

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here