Ana sayfa Magazin Geç Osmanlı karikatüristi Yusuf Franko’nun dünyası

Geç Osmanlı karikatüristi Yusuf Franko’nun dünyası

536 views
0
PAYLAŞ

Bahattin Öztuncay, Sinan Kuneralp, Guillaume Doizy ve K. Mehmet Kentel (Vehbi Koç Vakfı, 160 $, 120 sayfa) tarafından düzenlenen “Youssouf Bey: Fin-de-Siecle Pera’nın Yüklü Portreleri”

Altmış yıl önce İstanbul’da bir halı satıcısı, tatil yapan Amerikalı bir diplomat için olağanüstü bir satış yaptı: 1884’ten 1896’ya kadar İstanbul’un yüksek toplumunu tasvir eden 124 yayınlanmamış karikatürden oluşan 86 sayfalık benzersiz bir albüm. Sanatçı Yusuf Franko Kusa (1855-1933) Osmanlı Dışişleri Bakanlığı’nda bürokrat.

Kapalıçarşı’da albümün keşfedilmesinin üzerinden on yıllar sonra çizimler İstanbul Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’ndeki sergide sergilendi. Ocak-Haziran 2017 tarihleri ​​arasındaki “Yusuf Franko’nun Karakterleri: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri”, geçti ancak karikatürler büyüleyici kalır.

Geç Osmanlı karikatüristi Yusuf Franko’nun dünyası

Sergi eşliğinde halen satın alınabilecek lüks bir kutu seti. Set, albümün görkemli, yüksek kaliteli bir faks imajını ve daha küçük bir hardback cildi olan bir dizi çizimi ve Yusuf Franko’nun hayatını ve eserini konu alan beş denemeyi içeriyor. Fiyat etiketi göz alıcı ama yeterli yedek değişime sahip olanlar için kesinlikle harcamaya değer. Alternatif olarak, tüm karikatürler , albümün çeşitli konularını İstanbul sokaklarında bulan bir harita ile birlikte çevrimiçi olarak sunuldu .

Yusuf Franko, Melkite Yunan Katolik Kilisesi’ne (Lübnan’da kökleri olan küçük bir doğu kilisesine ait) ait bir ailede dünyaya geldi. Aile, imparatorluğun varlığının son on yıllarında Osmanlı Devletine bir takım yetkililer verdi. Yusuf, 1873’te Dışişleri Bakanlığına genç katip katıldı ancak hemen hemen bütünlüğünü İstanbul’daki bakanlık karargahında geçirerek, seçkin bir kariyeri olmadı. Bugün kozmopolit geç Osmanlı toplumunun geride bıraktığı karikatürler yüzünden onu sadece bugün tanıyoruz.

Ve bu karikatürler olağanüstüydü. Yusuf, amatör ve büyük ihtimalle kendi kendine öğretmişti, fakat açıkça yetenekliydi. Onun çalışmaları, fizyognomileri daha iyi vurgulamak, yüz ifadelerini abartmak ve hayvan vücudu parçaları, komik şapkalar ve büyük alnın eklenmesi için başları vurgulayan klasik hiciv özelliklerini içeriyordu. Ayrıca alçak kaş kellefondan hoşlandı. Bir çizimde, bir “Bay. Tower, “İngiliz Büyükelçiliği sekreterinin vücudunun tamamı silindirik bir taş kule ile değiştirildi. Resimlerden birçoğu klasik komik zıtlıkları kullanıyor: Birinde belirli bir Ristow Paşa “şeref alanındaki ölen” olarak tasvir edildi – sıkı pembe bir zengin şarabın şöleninde koltuk altına sarkmadan ölüyor ve ölen şişman bir figür.

Geç Osmanlı karikatüristi Yusuf Franko’nun dünyasıYusuf, Pera’nın diplomatik salonlarında İstanbul’un kozmopolit toplumsal olaylarının içeriden birisiydi. Osmanlı başkentinde diplomat olarak görev yaptığı konumu, elit üyelere ve kentin ara sıra ziyaretçilere ulaşmasını sağladı. Bu ziyaretçilere Fransız opera yıldızı Sarah Bernhardt, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında en ünlü sahne aktrislerinden biri dahil edildi. Pera’da dört vesileyle performans gösterdi ve albümde iki kez yer aldı.

Yusuf’un çizimleri genellikle eğlenceli ancak bazen çok ısırık görünüyorlar. “Danışmanlar Menageri”, en açık öldürücü, hayvan gibi üç memur meslektaşını tasvir eden kişilerden biridir. Elçilik sekreteri Gabriel Noradunkyan papağan çizildi, Nikolaki Sgourides Efendi bir maymun haline getirildi ve Dışişleri Bakanlığı iletişim direktörü Nişan Efendi, kanatlı ayakları, büyük kulakları ve büyük bir burun ile çizildi. Üzerindeki masanın, sansüre atıf yapmak için bir “aptal kodu” oturuyor.

Geç Osmanlı karikatüristi Yusuf Franko’nun dünyasıGerçekten de, Yusuf Franko olağanüstü bir saatte resimlerini çizdi. 1877 yılında Osmanlı padişah Abdülhamid bütün karikatürlerin üretimini yasakladı; bu yasak, 1908’de tahta çıkana kadar yasaklanacak bir yasaktır. Bu, Yusuf’un eserine ekstra bir entrikasyon kazandırır; ancak şüpheli, sanatçının kişisel olarak daha çok meşgul olduğuna inanmaktadır zorluklar ve muhtemel özel muhalefet.

Hedeflerinin karikatürleri nasıl selamladığını bilmiyoruz, fakat ipuçlarını algılayabiliriz. Yusuf, albümün sonunda yer alan grafik bir portrede, daha önceki konularının demirciliğini intikam alan bazılarını tasvir ediyor. Her biri darağacın etrafında, Yusuf’u topluca asmak ve ölümünü getirmek için küçük bir ip soktuğunda duruyor. Tablolar döndü; kukla efendisinin dizeleri şimdi onu asmak için kullanılıyor.

* Albümü Yusuf Franko web sitesinde görüntüleyin . Yusuf Franko’nun çizimlerinden 60 TL’lik bir kağıt kapak seçimi burada satın alın .

* ITunes ile Türkiye Kitap Konuşma podcast üzerine Mehmet Kentel, sergiye danışmanı röportajda dinleyin burada Stitcher burada , Podbean burada , veya facebook burada veya Twitter burada .

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here