Ana sayfa Gündem Polonya, Chopin koleksiyonunu çevrimiçi yayınlayacak

Polonya, Chopin koleksiyonunu çevrimiçi yayınlayacak

430 views
0
PAYLAŞ

30 Ocak’ta Polonya’nın Fryderyk Chopin Enstitüsü (NIFC), tüm koleksiyonunun 19. yüzyıl bestecisine çevrimiçi 2020 yılına kadar ücretsiz olarak sunulmasını sağlayacağını söyledi.

Niffer’in genel müdür yardımcısı Maciej Janicki gazetecilere verdiği demeçte, “Chopin tüm müzikal skorlarını dijital ortama aktaran ilk büyük besteci olacak” dedi.

Janicki, Polonya-Fransız romantik bestecisinin, akademik makale ve el yazmalarının fotoğraf ve resimleri de dahil olmak üzere UNESCO dünya mirası derlemesinden yaklaşık 40.000 Chopin öğesinin çevrimiçi olacağını da sözlerine ekledi.

Herkes, Chopin’in dünyadaki eserlerini araştırmak, belgelemek ve tanıtmak yanında Varşova merkezli enstitünün düzenlediği küresel Chopin piyano yarışmasından kayıtları indirebilecek.

Janicki, İngilizce ve Lehçe olarak yayınlanacak ve Avrupa Birliği tarafından birlikte finanse edilecek olan açık kaynak projesinin en yenilikçi kısmı metnin parçası olduğunu söylüyor.

Siteye gelen ziyaretçiler sadece belirli puanlar veya alıntılar bulup bulamayacak aynı zamanda ritim, uyum, melodi ve müziğin diğer yönleri ile ilgili her türlü analizleri yapabilecek.

NIFC kitaplığını yöneten Marcin Konik, “Sadece basit taramalar veya PDF dosyaları olmayacak” dedi.

Chopin, 1810’da Varşova yakınlarındaki Zelazowa Wola’da bir Fransız baba ve Polonyalı annesine doğdu.

Çarlık Rusyasının işgal güçlerine karşı 1830 ayaklanmasının hemen öncesinde kendi vatanından kaçtı.

Piyanist Viyana’da ve daha sonra Paris’te yaşadı ve burada yıllarca fakir sağlık nedeniyle 39 yaşında öldü. Vücut Paris’e gömülürken kalbi Varşova’nın Kutsal Haç kilisesinde.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here