Ana sayfa Adwords Şarkı Sözleri Nasıl Yazılmalı?

Şarkı Sözleri Nasıl Yazılmalı?

177 views
0
PAYLAŞ

Şarkı Sözleri Nasıl Yazılmalı?

Şarkı sözü yazmak özünde ustalık isteyen bir iştir. Genel anlamda şiir yazanların çok güzel ve pratik şarkı yazabileceği düşünülmektedir. Evet, sonuç olarak güzel şiir yazanlar duyguları küçük sözcüklerin arasına çok kolay sıkıştırabilmektedir. Fakat sadece şiir yazabilmek şarkı yazabilmek için yeterli değildir.

 Şiir müzik ile birleşmeyen bağımsız bir şey olduğundan dolayı istenildiği gibi hece ölçüsüne uygun yazılabilmektedir. Ne var ki şarkıda bu biçimde değildir. Her istediğiniz sözcüğü gelişigüzel şarkının içerisinde kullanamazsınız. Şarkı sözleri kendileri arasında bir uyumu olması gerektiği gibi aynı zamanda müzikle ilgili de olması gerekmektedir. Özetle anlatıldığı gibi her sözcük bestelenecek şekil de değildir.

 Genellikle şarkı yazarken oturup bir şeyler karalayayım şeklinde şarkı sözü yazılmamalıdır. İlk önce ritim ile başlanmalı. Ritim yavaştan çalmaya başladığında o sırada duygular dışarı çıkmak istercesine ağzımızı hareket ettiriyor ve bir şekilde bir şeyler söylemeye başlıyoruz. Genel manada o an yazmak istediğimiz şeyleri düşünmeliyiz. Bir buluşma anını mesela o günü düşünüyorum neler yapıldığını, nasıl hissettirdiğini, nerelere gidildiğini veya bir ayrılıksa günün nasıl bittiğini, neler düşündürdüğünü hissetmeliyiz.

 Güzel bir ritmi yakalandıysa ve mırıldandıklarımızın uyumlu olduğunu düşünüyorsak sürekli aynı sözcüklerle devam etmeliyiz ta ki nakarat çıkana kadar ya da gerçekten söylediğimiz şeyden emin olana kadar. Genellikle önce nakarat bitecektir. Sonrası yavaş yavaş insanlara daha iyi neresi kötü, uygun hissedilmeyen yerleri sorabiliriz.

Milyonlarca Türkçe şarkı sözlerini bulabileceğiniz arşivi ile ücretsiz hizmet veren şarkı sözleri sitesi

 Çıkarılmalar ve eklemeler doğal olarak yapılacaktır. Bu şekilde şarkı yazmamız daha verimli olacaktır. Aslında yapılması gereken bu kadardır. Çünkü müzik ve şarkıyı ayrı ayrı yazdığınızda düzenlemesinde sıkıntı çıkabilir ve söz üzerine beste yapmak ikisini birlikte yapmaktan daha zordur. Hem zaman hem de uyum olması için çalışma sırasında bu kısmı göz ardı etmemek gerekir. Tüm Şarkı Sözleri ile aradığınız tüm şarkı ve 1 milyon’un üzerinde şarkı sözü arşivi tumsarkisozleri.com ile türkü sözlerine anında ulaşın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here