Ana sayfa Adwords Mezat Kuralları Nelerdir?

Mezat Kuralları Nelerdir?

215 views
0
PAYLAŞ

Müzayede adıyla da bilinen mezat, açık arttırma yoluyla yapılan satışlara verilen addır. Geleneksel mezatta alıcılar bir salonda bulunur, mezat öncesi ürünleri inceleyerek teklif vermek istedikleri ürünleri seçerler ve sırasıyla öne çıkarılan ürünler için teklif verirler. En yüksek teklifi veren de verdiği teklifi ödeyerek ortadaki ürünün sahibi olur. Online mezatta ise aynı şekilde ürünler belirli bir süre için tekliflere açık olur ve süre bitiminde en yüksek teklifin sahibi olan kullanıcı verdiği teklifi ödeyerek ürünü satın alma hakkı kazanır.

Mezat kurallarına gelince, kurallardan belki de en önemlisi pey verme diye tabir edilen teklif verme işleminin nasıl yapıldığı ile alakalıdır. Mezat öncesinde pey arttırma tutarları belirlenir, örneğin kitantik.com’daki artırım tutarları şu şekilde belirlenmiştir:

1 TL’den 19 TL’ye kadar: Artırım tutarı 1 TL,

20 TL’den 49 TL’ye kadar: Artırım tutarı 2 TL,

50 TL’den 99 TL’ye kadar: Artırım tutarı 5 TL,

100 TL’den 199 TL’ye kadar: Artırım tutarı 10 TL,

200 TL’den 499 TL’ye kadar: Artırım tutarı 25 TL,

500 TL’den 999 TL’ye kadar: Artırım tutarı 50 TL,

1.000 TL’den 4.999 TL’ye kadar: Artırım tutarı 100 TL,

5.000 TL’den 9.999 TL’ye kadar: Artırım tutarı 250 TL,

1.0000 TL’den 49.999 TL’ye kadar: Artırım tutarı 500 TL,

50.000 TL ve sonrası 1.000 TL.

Açık arttırma süreci bittikten sonra en yüksek peye sahip olan kişinin pey verdiği ürünü satın alması beklenir. Yeni, ikinci el ve nadir kitap, antika ve efemera satışlarının yapıldığı kitantik.com’da bu süre 7 gün olarak belirlenmiştir. Yedi gün içerisinde pey verilen ürünün satın alınmaması durumunda başka bir ürüne pey verebilmek için kazandığınız ürünü satın almanız ya da belirli tutar karşılığında alışveriş yapmanız gerekir.

Mezat ile ilgili bir başka kural ise ilgilendiğiniz ürüne sizden başkasının teklif vermemesi durumunda ürünü başlangıç fiyatından satın alma imkanınızın olmasıdır. Bir ürün için tek talibin siz olduğunuz bir durumda fiyatı yükseltmek için bir rekabet olmadığından başlangıç fiyatından sahibi olma imkanı yakalarsınız. Bunu belirtmemizin sebebi Hollanda tipi, satıcının mal için önerdiği bedelin giderek azaltıldığı müzayedelerde bedeli çok düşük bulduğunda satıcının malı satıştan çekme imkanına sahip olmasıdır ancak günümüzde yapılan mezatlarda arttırma şeklinde yapıldığından pey verdiğiniz üründen satıcının cayma imkanı yoktur.

Eğer siz de mezat heyecanının bir parçası olmak, aradığınız kitaplara, pul, kartpostal, plak, antika ve koleksiyon objelerine keyifli bir heyecanla sahip olmak isterseniz, zaman kaybetmeden kitantik.com ile tanışmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here