Ana sayfa Ekonomi Atina’daki daire fiyatları ilk çeyrekte 2t arttı

Atina’daki daire fiyatları ilk çeyrekte 2t arttı

548 views
0
PAYLAŞ

Atina konut piyasası kısa vadeli kiralamaların güçlü etkisinde kalmaktadır, çünkü küçük konut birimlerine olan alım ilgisinin yüzde 70’i, Airbnb ve HomeAway gibi web siteleri aracılığıyla yükseltilmesi ve kiralanması gereken mülklerle ilgilidir. Sonuç olarak, Geoaxis anlaşmalı sörveyörlerin analizlerine göre, emlak fiyatları 2019 yılının ilk çeyreğinde ılımlı bir büyüme göstermiştir.

Attika’da satış fiyatları anketinde, Ocak-Mart aylarında beklenen satış fiyatlarında geçen yılın aynı dönemine göre yıllık yüzde 2 artış tespit edildi. Yeni dairelerin fiyatlarındaki artış (yedi yaşına kadar olanlar) yüzde 2,4’e yükselirken, en az 15 yıl önce inşa edilen eski mülkler yüzde 2,2 daha küçük bir artış gördü.

Geoaxis analizi, başkentte tüm piyasanın resmini yansıtan beş bölgeye odaklandı. Yeni daireler söz konusu olduğunda, en büyük zam, oranların yüzde 2,75 artarak metrekare başına ortalama 2,365 avro seviyesine yükseldiği Holargos’ta kaydedildi. Bunu,% 2,47 artışla 1.815 avro / m2’ye yükselen Maroussi, Ambelokipi (% 2,4 artışla 1,640 avro / m2), Palaio Faliro (% 2,35 ila 2,050 avro / m2) gösterdi. ve Peristeri (yüzde 2,05 ila 1,365 euro / m²).

Eski apartmanlar arasında en büyük artış, yüzde 2,8 ile Maroussi’de 1,025 avro / m2 oldu. Holargos, Palaio Faliro ve Ambelokipi önünde, sırasıyla yüzde 1.92 artışla 1.025 euro / m² seviyesine tırmanarak 1.275 euro / m² olarak gerçekleşti. ve 900 Euro / Metrekare Peristeri ise en küçük artışı yüzde 1.85 artırarak 815 avro / m²’ye çıkardı.

Geoaxis başkanı ve RICS Hellas / Değerleme Profesyonel Grubu başkanı Giannis Xylas’a göre, “piyasanın olumlu yönleri, özellikle Atina’nın merkezinde, apartman dairelerinin kısa vadeli kiralamaya dönüştürülmesi talebinin sürekli beslenmesini içermeye devam ediyor ‘Altın Vize’ programı kapsamında, çoğunlukla Çin ve Türk vatandaşlarından ikamet izinlerinin alınmasının yanı sıra, bu pazarın gecikmiş toparlanmasının vergilendirme ve fazlalık nedeniyle kırılgan olduğunu vurguladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here