Ana sayfa Ekonomi Bankalar 2019’da 4.000 çalışanı azaltıp, takipteki alacakların satışı durdu

Bankalar 2019’da 4.000 çalışanı azaltıp, takipteki alacakların satışı durdu

649 views
0
PAYLAŞ

Yunan bankalarının kötü kredi stoğunun azalması, yerel borç verenleri daha sağlıklı ve aynı zamanda önemli ölçüde daha küçük hale getirebilecek olan kredi sisteminin varlıklarının daralmasına neden olmaktadır. Bu, teknolojinin penetrasyonunun operasyon modelini değiştirdiği ve geleneksel dallardaki ağlarındaki işleri azalttığı bir zamanda gelir.

Yunanistan’ın dört sistemik bankasının toplam varlıkları, 2018’in sonunda yüzde 60’ı işletme ve hanelere verilen kredilerden oluşan 225 milyar Euro’ya ulaştı. Bunun nedeni, 2023 yılına kadar kötü kredilerin azaltılması için hedef olan yaklaşık 50 milyar avroluk düşüş.

Bu nedenle, bankaların amacı sadece kötü kredi stoklarını düşürmek değil aynı zamanda bu kredileri yönetmede çalışan personeli azaltmaktır. Bu çaba, grup düzeyinde, bankaların görüşünde olmayan faaliyetlerden elden çıkarmanın yanı sıra, yurtdışındaki bazı faaliyetlere son vererek de gerçekleşecek.

2008’deki zirvede, Yunanistan bankacılık sektöründeki çalışan sayısı 66.000’i aştı. Geçen yıl bu rakam (sistemik olmayan bankalar dahil), 39.780 kişiye, 26.780’lik bir düşüşe veya yüzde 40’ın üzerine düştü. Şube sayısı, on yılda yüzde 51’in üzerinde azaldı, 2008’de 4,097’den 2018’de 1.979’a.

Son birkaç yıl içerisinde personelin azaltılması, sistemin varlıklarının azalmasından çok daha hızlı olmuştur, çünkü bankalar uyumsuz kredi kitaplarını rahatlatmakta yavaş kalmıştır.

Bankacılık sisteminin önümüzdeki birkaç yıldaki büyüklüğü Yunanistan ekonomisinin büyümesine bağlı olacak, ancak her durumda dijital bankacılık da yapısını ve işleyişini değiştirmeye ayarlanmış durumda.

Yunanistan’da 2,582 daha az banka işine neden olan 2018’deki gönüllü bir işten çıkarma programından sonra, bu yıl için personelin 4.000 kişiye kadar bir azalmadan bahsettiği tahmin ediliyor. Bankaların çalışanlarının azaltılmasına yönelik girişimleri, yaklaşık 1.500 personelin ayrıldığını görecek olan gönüllü çıkış programlarıyla sınırlı kalmayacak. Çalışanların paralel şekilde devredilmesiyle takipteki alacakların yönetiminin yatırım işletmelerine devri ile 2,500 kişiye kadar daha büyük personel kesintileri beklenmektedir.

Merkez Bankası, bu hafta kilit personelinin yıl sonuna kadar 2.000 oranında azaltılması olan dönüşüm planını sunacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here