Ana sayfa Gündem Eid al-Fitr için 30 binden fazla Suriyeli Türkiye’yi terk etti

Eid al-Fitr için 30 binden fazla Suriyeli Türkiye’yi terk etti

407 views
0
PAYLAŞ

Suriye’de uzun süredir Suriyeli ailelerin bulunduğu, iki ülke arasındaki sınır geçişlerinde kuyruklara çıkmaya başladıkları için 30 binden fazla Suriyeliye Suriye’de Müslüman bayram bayramını geçirmek için Türkiye’den ayrıldılar. İşte fotoğraflardaki hikaye

HaberTürk yetkililer tarafından tasarlanan 74.000’den fazla Suriyeli göçmen, sınır geçişleri için çevrimiçi randevular rezervasyonu yaptı. 4 Haziran sabahı itibariyle 30.000’den fazla Suriye sınırını geçti.

Haber Müslümanlar Ramazan ayının sonunu Eid al-Fitr ile kutlarlar. Bu yıl 14 Haziran akşamı dini bayram başlayacak.

Haber2011 yılında çatışmaların patlak vermesinden bu yana 3,5 milyondan fazla Suriyeliye sığındı. Kamplarda değil, büyük şehirlerde yaşayan büyük çoğunluk.

Haber Kamplarda değil, büyük şehirlerde yaşayan büyük çoğunluğun 2011 yılında patlak vermesinden bu yana Türkiye’de 3,5 milyondan fazla Suriyeliye sığındı.
Suriye’nin güney sınırındaki Kilis ilindeki yetkililer, geçtiğimiz yıl Suriyelilerin Türkiye’ye dönmeden önce Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı için evlerine dönebileceği özel bir sistem uygulamaya koydu.
Özel bir web sitesindeki detayları yükledikten ve kayıt olduktan sonra, planlanan zamanda sınır kapısından Türk topraklarını terk edebilirler.
Haber Partisi muhalifleri Halk Cumhuriyetçi Partisi (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, özel yayın yapan CNN Türk’e 25 Mayıs’ta yaptığı konuşmada, sınır kapılarının Eid ziyaretleri için Suriye’ye giden göçmenlere kapatılması ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) eleştirilere yol açması gerektiğini söyledi.

HaberAncak İnce, daha sonra seçtiği takdirde “Suriyelileri kendi iradeleriyle ülkelerine geri gönderecek” dedi.
HaberHükümet ayrıca AB’yi göçmenler konusuyla ilgili eleştiriyor.
HaberTürkiye, göçmen, uyuşturucu ya da terör için “tampon” bölgesi değil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 29 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, tüm ortakların “yük” ü paylaşması gerektiğini söyledi.
Haber2015 yılında göçmen krizinin doruğunda 857.000’den fazla kişi Türkiye’den Yunanistan’a ulaştı. Türkiye ile AB arasındaki 2016 anlaşması, Yunanistan’a gelen göçmen sayısını önemli ölçüde azalttı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here