Ana sayfa Gündem Kılıçdaroğlu; AKP, Afrin operasyonuna CHP’nin destek vermesinden rahatsız

Kılıçdaroğlu; AKP, Afrin operasyonuna CHP’nin destek vermesinden rahatsız

462 views
0
PAYLAŞ

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Suriye’nin Afrin bölgesinde devam eden “Zeytin İşleri Şube Müdürlüğü” ne destek vermesi ile “rahatsızlık veriyor” dedi.

“Operasyonlar Afrin’de yürütülüyor. Operasyonlar olmalı mı? Evet. Hiçbir itirazımız yok. Kahraman ordumuza tam güvencemiz var. Soğuk, ısıran soğukta savaşıyorlar. Kimin için savaşıyorlar ve neden? Terörü durdurmak ve bu ülkedeki herkes barış içinde yaşamak için. Bu mücadelede bekliyoruz. Fakat bazı insanlar bizim desteğimizden rahatsızlık duyuyorlar. Bunu çok iyi biliyorum, “diyen Kılıçdaroğlu, İstanbul’daki bir sempozyumda.

“Ülkemizde barış için, ülkemizin güvenliği için, Türkiye’nin ilk geldiğini düşünüyoruz. Bu ülke hepimiz için çok değerli ve önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları cetvelle çizilen bir ülke değildir. Bu ülkedeki her arazide bu ülkenin halkının kan, acı ve gözyaşı var. Kurtuluş Savaşı hiçbir şey için savaşmadı. CHP lideri demokrasiyi onurlandırmak için savaşmıştı “dedi.

Kılıçdaroğlu, ABD ve Türk yetkililerin açıklamaları, çağrı içeriğinden farklı olarak, ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 24 Ocakta bir telefon görüşmesi yapmak istedi.

“Açıklamalarına bakıp, ikisinin de farklı olduğunu görüyorsunuz. Onlar [Türk hükümeti] ‘Koz ile konuştık’ derler. Pekala, iyi, onunla konuş. Itiraz var mı? Hayýr. Bize gerçekleri anlatacaksýn. Bu yer [Washington] da farklı ifadeler üretiyor. Demek istediğim, bir fark varsa, [telefon çağrısı] kaydını bırakın. Amerikalıları utandırmak için bırakın. Onları kanıtı kanıtlayın, ‘Hey Donald Trump, gerçeği söylemiyorsunuz, bakın, kayıt burada.’ Neden saklıyorsun? “Dedi. Kılıçdaroğlu.

AKP, CHP’yi Suriye muhalefetinin yorumları üzerine kapattı

Bu arada, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) sözcüsü Mahir Ünal, CHP yetkililerini 26 Ocak tarihinde, Özgür Suriye Ordusu’nu (FSA) bir terörist grup olarak nitelendirerek, ana muhalefeti “bu tür retoriğin kullanımından çekilmek” çağrısında bulundu.

“CHP, kasıtlı olarak Suriye’deki müttefiki Irak İslam Devleti ve Levant [ISIL] ile bağlantılı olduğunu iddia eden bir dil kullanıyor. CHP’yi bu tehlikeli söylemi kullanarak terk etmeye çağırıyorum “dedi Ünal.

“Yaptıkları çok tehlikelidir. Suriyeli muhaliflerin askeri kanadını bir terör örgütü olarak yaymak için bu retorik kullanıyorlar, tıpkı Suriyeli halkın yedi yıllık direnişlerinde olduğu gibi “dedi.

Sözcü, “Suriye Kürt grubunun İSİL’in bir üyesine Türkiye’nin yakalanmadan önce Türkiye’ye girmesine yardım ettiğini iddia ederek” İSİAD müttefiki Demokratik Birlik Partisi [PYD] “dedi.

Ünal, “PYD’nin İsrail’e teröristlerin Türkiye’ye girmesine ve saldırı düzenlemesine yardımcı olduğunu biliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recepi Tayyip Erdoğan, CHP’li yetkilileri FSA’nın terörist olduğunu iddia ettikleri için “inceliksiz” oldukları gerekçesiyle itiraz etti.

“Serbest Suriye Ordusu’nu” terörist “olarak açıkça belirtilen kişilere seslendim: Askerlerimle birlikte bu mücadeleye katılan FSA üyeleri, bu şerefli mücadelenin askerleri. Onları alkışlıyorum, “diyen Erdoğan, 26 Ocak’ta Ankara’da.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here