Ana sayfa Gündem Naxos kapalı adacık gelişmiş antik mimari belirtileri ortaya koyuyor

Naxos kapalı adacık gelişmiş antik mimari belirtileri ortaya koyuyor

156 views
0
PAYLAŞ

Ege’deki tatil adasından yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki ıssız, görünüşte sıkıcı kara kütleleri, eski Yunanistan’ın erken tarihinin bir zamanlar inanılan uzmanlardan çok daha karmaşık olduğuna dair kanıtlar sunan 4.600 yıllık yapılar ortaya çıkardı. 

Arkeologlar, ıssız Keros adasının kıyılarının hemen dışında, arkeologlar, birkaç kilometre uzaklıktaki denizciler tarafından görülebilen, zirvesinin üstünde parıldayan, tarih öncesi bir tapınak olduğuna inanılan piramit şeklindeki bir bileşiğin kalıntılarını keşfettiler.

Bileşimi oluşturan 60’a kadar bina, küçük ahşap teknelerde daha büyük Naxos adasından taşınması gereken 7.000 tondan fazla beyaz mermerden oluşuyordu. Araştırmacılar, bölgenin ilk sakinlerinin en az 3.500 misyon gerçekleştirdiğine inanıyor Malzemeleri Daskalio’ya getirmek. 

Cambridge Üniversitesi, Atina’daki British School ile işbirliği içinde, Keros-Naxos Seaways araştırma programının bir parçası olarak 2015 yılında bölgeyi kazmaya başladı. O zamandan beri, arkeologlar en son keşifleri kadar anıtsal bir şey değil, kırık heykel ve gemiler ortaya çıkardılar. 

Daskalio’dan gelen bulgular Cumartesi günü yakındaki Ano Koufonisi adasında sergilenecek.

“Bu sitenin benzersiz özelliklerinden biri, metal işleme sürecinin başından sonuna kadar bir özellik gibi gözüküyor” dedi. “Bu ölçekte metal işleme, batı Kiklad Adaları veya Attika’dan sürekli bir hammadde temini ve ezoterik teknik becerilerin öğrenilmesine ve sürdürülmesine olanak sağlayan sosyal yapılara dayanmaktadır.” 

Araştırma, Keros’un karmaşık yapıları destekleyecek araçlara sahip olmadığını gösteriyor. Daha ziyade, inşaat malzemesinin büyük bir kısmının yakınlardaki adalardan ithal edilmesi gerekiyordu.

En önemli buluntular arasında, tüm merdivenleri, taş merdivenleri ve geniş giriş yollarını kapsayan karmaşık bir drenaj sistemi bulunmaktadır. Bileşiğin varlığı, emeği M.Ö. 26. Yüzyılın başlarında organize eden bir tür siyasi varlık olduğunu ortaya koyuyor. 

Veri analizi ayrıca, bileşiğin Kiklad Bronz Çağı’ndaki en etkileyici mühendislik özelliklerinden biri haline getirdiği için sadece 20 ila 40 yıllık bir sürede inşa edildiğini gösteriyor. 

Cambridge Üniversitesi basın açıklamasında, “Karmaşık, birbirine bağlı ve çok düzeyli mimari, planlı ve iyi inşa edilmiş bir yerleşim için net bir izlenim veriyor” dedi.

Sahadaki kazılar birkaç yıl öncesine kadar sürmesine rağmen, araştırmacıların tarih öncesi sığınağının inanılmaz derecede karmaşık yapısını ortaya çıkardığı ancak geçen yıl yapılan veri analizleriyle gerçekleşti. 

Stonehenge ve Giza Piramitleri ile aynı dönemde inşa edilen keşif, Yunanistan’ın ilk sakinlerinin küresel bir mimari yenilik eğiliminden etkilendiğini gösteriyor. Bu süre zarfında piramitler Mısır’da manevi semboller haline gelmeye başlamıştı ve bu süre zarfında Mısır’ın etkisi ilk kez Girit’te ortaya çıkmıştı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here