Ana sayfa Gündem Selanik doktor festivalini açmak için Leonard Cohen’in muse filmi

Selanik doktor festivalini açmak için Leonard Cohen’in muse filmi

584 views
0
PAYLAŞ

Kanadalı şair ve söz yazarı Leonard Cohen ile Norveçli muse Marianne Ihlen arasındaki ilişkiyi anlatan bir film olan Nick Broomfield’ın “Marianne & Leonard: Love of Words” bu yıl Selanik Belgesel Festivali’ni başlatacak. 

Ocak ayının sonlarında Sundance’de yayınlanan belgesel, 1960’lı yılların başında Yunanistan’ın Hydra adasında ilk kez tanıştığı andan itibaren Hydra adasında, daha sonra uluslararası sanatçılar için sessiz bir yerleşim bölgesi olan Cohen’in dünyaca ünlü bir sanatçıya evrim. İkili, 2016’da üç ay arayla öldü. Usta İngiliz sinemacı, o ve Ihlen ile o zamanlar arkadaş (ve kısaca sevgili) oldukları için kendisini hikayeye dahil etti.

Aristoteles Meydanı’ndaki amiral gemisi Olympion ve Pavlos Zannas sinemalarında ve rıhtımda bulunan kırmızı tuğla ve çelik kompleksinde ağırlanan 10 günlük etkinlik, 1 – 10 Mart tarihleri 

arasında gerçekleşecek. şimdiden uluslararası belgesel prodüksiyonundaki en son teklifler arasında sunulan en güçlü tekliflerden birkaçını açıkladı. 

Thorkell Hardarson “Booty”, orijinal konumlarından çıkarılan arkeolojik hazineler hakkında bir İzlanda filmi ve kültürel mirasın ülkesine geri gönderilmesi konusundaki tartışma. Belgesel, Parthenon Marbles da dahil uzun zamandır devam eden anlaşmazlıklara ve aynı zamanda Orta Doğu’daki krizi yağmalayan antikalara da bakmaktadır.

Kamboçyalı doğumlu, Fransa merkezli yönetmen Rithy Panh (Cannes’daki Un Certain Regard ödülünü ve Oscar’ın “The Missing Picture” dalında adaylığını kazanan kişi), Khmer Rouge üçlemesinin “Adsız Mezarı . ”Film 13 yaşındaki bir çocuğun ailesinin mezarlarını aradığını belgeliyor, ancak Kamboçya İç Savaşı sırasında komünist parti vahşileriyle kişisel bir uzlaşma yolculuğu gibi hissediyor. 

“Soyalizm” te Stefano Liberti ve Enrico Parenti, çok az sayıda Batılı ve Çinli çokuluslu şirket tarafından açıkça kontrol edilen bir endüstri olan küresel domuz eti üretiminin sosyal ve çevresel etkilerini inceliyor.

Kadın cinselliği, gelenek, eğitim ve din tarafından desteklenen güçlü kültürel normların kadın baskısında nasıl bir rol oynadığını inceleyen İsviçreli film yapımcısı Barbara Miller’ın “#Female Pleasure” in merkezinde yer alıyor. 

Organizatörler, Oscar ödüllü Yunan kökenli Amerikalı yönetmen Louie Psihoyos’un en sevdiği filmleri seçmeleri için carte blanche verildiğini açıkladı. Festival, küçük bir Japon kasabasında yıllık kitlesel bir yunus katliamının sergilendiği 2009 eko-gerilim filmi “The Cove” ta gösterime ev sahipliği yapacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here