Ana sayfa Gündem Türk yazar uluslararası edebiyat ödülünü kazandı

Türk yazar uluslararası edebiyat ödülünü kazandı

470 views
0
PAYLAŞ

Türk yazar Burhan Sönmez’in Ümit Hüseyin tarafından çevirdiği bir roman olan “İstanbul İstanbul”, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından başlatılan yeni bir uluslararası edebiyat ödülü kazandı.

10 Nisan’da Londra’daki bankanın genel merkezinde düzenlenen bir törenle verilen ödül, geçtiğimiz yıl EBRD tarafından British Council ve Londra Kitap Fuarı (LBF) ile ortaklaşa düzenlendi. Yazar ve çevirmen arasında 20 bin euroluk ödül ayrılacak.

Askeri darbeden sonra, kazanan roman, yazarın kendi deneyimlerinden esinlenen İstanbul’a bir aşk şarkısıdır. İstanbul’un eski sokaklarının altında dört mahkum oturup, onların sorgulayıcılarının ellerine geçmesini bekliyorlar.

Hayal edilemez bir şiddete maruz kalmayacakları zaman, kınayan şehir hakkında, aşk ve mizahla gölgelenen, zaman geçirmenin öykülerinden bahseder.

Giovanni Boccaccio’nun 14. yüzyıl klasiği “Decameron” a benzeyen bir tarzda, mahpusların anlatıları yavaş yavaş şehrin kendisinin öyküsüne dönüşerek, yeryüzünün altındaki ve altındaki hayat arasındaki çizgiyi giderek bulanıklaştırıyor.

“İstanbul İstanbul, derin bir insanlık ve nefis yazı olan bir yaşamı etkileyen bir roman. Ve Sönmez büyük bir ödül, bu büyük yeni ödülün büyük bir kazananıdır. Evet, roman bir hapishane hücresinde kuruldu, evet, Türkiye’de kuruldu, ama hiçbir noktada kınanmıyor ya da bir pozisyon almıyor: Bu bizim de hikayemiz, ”dedi Rosie Goldsmith, yargılama heyetinin başkanı.

“Dört kahraman, zulüm dünyasında nezaket ve güzellik arayışı içindedir. Tam anlamıyla yuvarlatılmışlar, kusurları ve tuhaflıkları olan gerçek karakterler, bizi şiddet ve işkenceyle değil, mizah ve muhabbetleriyle birleştiriyorlar. Sönmez, edebi arkadaşı Ümit Hüseyin’le birlikte büyük öğrenimini hafifçe ve birlikte yüceltiyor, müthiş bir çevirmen, büyük bir tutku ve şiir ödüllü bir roman yaratmışlar ”diyor Goldsmith.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here