Ana sayfa Gündem Yunan Başbakanı: Türk savaş uçakları helikopterimi taciz etti

Yunan Başbakanı: Türk savaş uçakları helikopterimi taciz etti

221 views
0
PAYLAŞ

Yunanistan başbakanı, Türk savaş uçaklarının ülkesinin bağımsızlık gününü kutlamak için uzak bir Yunan adasını ziyareti sırasında seyahat ettiği helikopteri taciz ettiğini söyledi.

Alexis Tsipras , pazartesi günü Yunanistan’ın doğusundaki küçük Ege adası Agathonisi ‘de vardığı sırada Yunan hava sahasını ihlal eden Türk savaş uçakları tarafından “karşılandığını” söyledi.

Hareket, helikopter pilotunu Yunan savaş uçaklarının Türk uçaklarını saptırmak için gelene kadar düşük manevralar yapmaya zorladığını söyledi.

Yunanistan ve Türkiye uzun zamandır gergin ilişkilere sahipler ve Ege’deki toprak uyuşmazlıkları da dahil olmak üzere çeşitli konulara ayrılıyorlar. Atina sık sık Türk savaş uçaklarının bazen doğrudan Yunan adalarının üzerinden uçan hava sahasını ihlal ettiğinden şikayet ediyor ve Yunan ve Türk savaş uçakları da çoğu zaman sahte it dalaşlarına giriyor.

Tsipras, adada yaptığı konuşmada, “Kısa bir süre önce, Agathonisi’nde Türk hava kuvvetlerinden bazı savaş uçakları tarafından karşılanma onurunu duydum” dedi. “Ulusal kutlamalarımıza da katılmak istediler.”

Başbakan, Yunanistan’ın 1821’in Osmanlı imparatorluğuna karşı devrimini, günümüz Türkiye’sinin habercisi olan yıldönümünü kutlamak için adadaydı .

“Bu aptalca eylemlerin bir anlamı olmadığını biliyor olmalılar. Gazyağı ve benzini boşa harcıyorlar ”dedi.

Tsipras, Yunanistan’ın Türkiye ile diyalog ve işbirliği yapmaya kararlı olduğunu, ancak gerekirse “atalarımızın bize öğrettiğimiz şeyi, haklarımızı ve egemenliğimizi savunmak için yapacağımızı” söyledi.

İki komşu ve Nato müttefiki, 1970’lerin ortasından bu yana, Kıbrıs’ın bölünmüş Kıbrıs adası ve Ege’deki toprak meseleleri üzerinden göreceli olarak iyi bağlar süresine rağmen, üç kez savaşın eşiğine geldi .

Türk yetkililer suçlamayı reddetti. Hükümet kurallarına uygun olarak anonimlik koşuluyla konuşan bir Türk güvenlik yetkilisi, “Yunanistan başbakanının bugünkü faaliyeti sırasında Türk uçaklarının taciz girişimi söz konusu değil. Türk uçakları rutin görevlerini yerine getirdi. ”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here