Ana sayfa Gündem Yunan manastırı, Sina manastırındaki eski Hristiyan yazılarını dijitalleştiriyor

Yunan manastırı, Sina manastırındaki eski Hristiyan yazılarını dijitalleştiriyor

328 views
0
PAYLAŞ

Mısır’ın Sina Dağı’nın eteğindeki St. Catherine Manastırı’nda, kütüphanedeki sessizlik yalnızca düşük elektriksel bir uğultu ile kopar, zira erken bir el yazması yeşil ışık altındadır.

Yunanistan’dan bir ekip, kırmızı, yeşil ve mavi ışıkta görüntü çekmeyi ve bunları tek bir yüksek kalite oluşturmak için bilgisayar yazılımıyla birleştirmeyi içeren karmaşık bir işlem kullanarak Hıristiyan İncil’in en eski kopyalarından bazıları da dahil olmak üzere binlerce kırılgan el yazmasının fotoğrafını çekiyor. renkli resim

Göreve somut bir aciliyet duygusu var.

Manastır yüzyıllarca süren savaştan kurtulmuş olmasına rağmen, İslamcı militanların Suriye ve Irak’taki sayısız kültürel eser ve belgeyi imha ettiği bir bölgede bulunuyor. Mısır’ın Hıristiyan kiliseleri, engebeli ve ince nüfuslu kuzey Sina’daki İslamcı bir isyan ile de hedeflendi.

Doğu Ortodoks kilisesinin bir parçası olan Tanrı-Trodden Dağı Sinai Manastırı, Sina Yarımadası’nın daha güvenli güney yarısında yer almaktadır. Ancak 2017’de İslam Devleti, bir memurun öldürüldüğü yakınlardaki Mısır polisi kontrol noktasına yapılacak bir saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Reuters’e e-posta yoluyla “Sina’nın ayaklanmaları bu projenin hızlı bir şekilde tamamlanmasını gerektiriyor” dedi.

Amaç, kütüphanede 4.500 el yazmasının hepsinin ilk dijital arşivini oluşturmaktır. Süryani ve Arapça dillerinde, özellikle ender görülen 1.100 civarında başlar.

Görev daha kırılgan el yazılarını desteklemek için tasarlanan sofistike beşiklerin yanı sıra dijital kameralar ve bilgisayar dizileri kullanarak on yıldan fazla zaman alabilir.

Proje geçen yıl başladı ve kar amacı gütmeyen araştırma kuruluşu Early Manuscripts Electronic Library (EMEL) tarafından Manastır ve Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles Üniversitesi Kütüphanesi ile işbirliği içinde yürütülüyor. UCLA Kütüphanesi, el yazmasını 2019 sonbaharından itibaren renkli olarak çevrimiçi yayınlamaya başlayacağını söyledi.

Erken Bu Yazma Elektronik Kütüphanesi Müdürü Michael Phelp, “Bu kütüphane, Akdeniz dünyasında Hıristiyanlık tarihinin ve komşularının bir arşividir ve bu nedenle, tarihlerini burada bulan tüm dünyadaki toplulukların ilgisini çekmektedir” dedi. .

Musa nerde kaldı

Manastır, Musa’nın On Emir’i aldığı yer geleneği ile Sina Dağı’nın eteklerinde yer alır.

UNESCO, Hristiyanlık, İslam ve Yahudilik’teki kutsal statüsüne değinerek bölgeyi Dünya Mirası listesine aldı. St Catherine’nin 6. yüzyılda kurulmuş olduğunu ve orijinal işlevi için hala kullanılan en eski Hıristiyan manastırı olduğunu söylüyor.

Kütüphanedeki en ünlü el yazması, hayatta kalan en eski Yeni Ahit’i içeren İncil’in Yunanca el yazması olan 4. yüzyıl Codex Sinaiticus’tur. Sayfaları birkaç kurum arasında bölünmüştür.

Bir diğeri ise Süryanice’deki İncillerin eski bir kopyası olan Codex Syriacus’tur. Diğer el yazmaları, bilim, tıp ve Yunan klasiklerini kapsar. 

Phelps, yalnızca ilk etabın dijital hale getirilmesiyle Süryani-Arap el yazmaları üç yıl kadar sürecek ve tahmini 2,75 milyon dolara mal olacaklarını söyledi.

“Yüzyıllar boyunca, rahipler burada dua ederek, ruhsal amaçlara adanmış bir şekilde, Tanrı’nın insanlığa vahiyine tanık olduklarını… bu anlamda özellikle Sina Manastırı bir vahşet, vahşi doğada bir manevi ark” olarak yaşadılar ”dedi. Manastırın kütüphanecisi Sina’nın Justin’i.

Proje, ABD Kongre Kütüphanesi ve ayrıca İsrail Ulusal Kütüphanesi tarafından onlarca yıl önce gerçekleştirilen kısmi mikro doldurmadan daha eksiksiz bir kayıt sağlayacak. Proje organizatörleri, iki kurumun kayıtlarını yeni sayısallaştırma çabalarına uygun hale getirdiğini söyledi. [Reuters]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here