Ana sayfa Magazin Şanlıurfa’da Zeugma Mozaikini korumak için yeni çelik çatı

Şanlıurfa’da Zeugma Mozaikini korumak için yeni çelik çatı

479 views
0
PAYLAŞ

Şanlıurfa’nın güneydoğusundaki Fırat Nehri’nin kıyısında bulunan Çingene Kız Mozaiği ile ünlü Zeugma antik kentini daha iyi korumak için yeni bir çatı inşaatı tamamlandı.

Zeugma, ikinci ve üçüncü yüzyıllardan kalma muhteşem mozaiklerle dekore edilmiş Roma evlerine ev sahipliği yapan Belkıs mahallesinde bulunur. Antik kentte yapılan kazılar yaklaşık 48 yıldır sürüyor.

Birecik Barajı’nın inşaatı sırasında su altında kalma riskiyle karşı karşıya kalan Çingene Kız Mozaiği de dahil olmak üzere birçok eser Zeugma Müzesi’nde sergileniyor.

Antik kentin tepesindeki bir Roma villası olan Muzalar Evi’nin kazılarında ortaya çıkarılan eserler, şimdi ziyaretçilere açık olan özgün yerlerinde korunmaktadır.

Çatının inşası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulamalarının Denetlenmesi (KUDEB) Müdürlüğü tarafından yürütülmüştür. Havaya rağmen her yıl binlerce yerliler ve yabancılar siteyi ziyaret ediyor.

Yeni çatı ısıyı önler, ancak yine de iyi aydınlatılmış bir ortama izin verir ve mozaikleri hasardan korur.

KUDEB Başkanı Serdar Murat Gürsel, Gaziantep’in tarihi bir kent olduğunu ve birçok tarihi yapıya ev sahipliği yaptığını söyledi.

Antik Zeugma’nın o zamanki en önemli şehirlerden biri olduğunu ve Mezopotamya’ya bir ticaret kapısı olarak kabul edildiğini söyledi.

Gürsel, eserler ortaya çıktıktan sonra yağmur ve ısı nedeniyle ağır hasar görmüştü.

KUDEB başkanı, önceki çatının eserleri korumadığını ve sadece üzerlerinde gölge olarak hareket ettiğini söyledi.

Yeni çatıyı tamamlamak için inşaat 60 gün sürdü ve daha sonra ziyaretçiler eserleri yakından görebilirdi.

“Mozaikler üzerinde önceki çatı ile ciddi sorunlar vardı. Yapı 2,000 metrekareden daha büyüktür. Yağmur, ısı ve soğuğu önlemek için çatıyı tamamen değiştirdik. Çelik bir çatı inşa ettik ve onu metalle kapladık, bu yüzden güneş ışığını içeri almasına izin vermiyor, ”dedi Gürsel.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here