Yunanistan’ı dolaşmak için bir neden olan 14 tarihi şekerleme

Biz Gastronomo gezginleri için, yerel bir şekerleme dükkanında tatlı bir şeyler yemeden hiçbir görev tamamlanmış sayılmaz. Haritaya raptiyelerimizi yapıştırıyoruz çünkü tatlıların nereye can atacağını asla bilemezsiniz. Bu listede, Yunanistan’ın dört bir yanındaki, rotanızdan sapmanız için iyi nedenler olan klasik ve en geleneksel şekerlemelerden bazılarını bir araya getirdik. Zamana meydan okuyan, sürekli olarak yüksek kaliteyi koruyan ve kült unsurlarının ve büyüleyici patinalarının ötesinde çağdaş olan şekerlemeler, modern damak zevklerine uygun tatlılar üretmektedir.

Korfu’daki Papagiorgis Pastanesi: Makarna frolla ve mandolato
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler0
Adanın en iyilerinden biri olan Papagiorgis pastanesi 1924 yılında kuruldu. [Alexandros Avramidis]
Korfu’nun eski kentindeki Nikiforou Theotoki caddesinde, ayva reçeli ve çeşitli meyve çeşitleriyle en kaliteli makarna frolla’sını (adanın İtalyan etkisindeki makarna florası denir) bulacaksınız. Adanın en iyilerinden biri olan Papagiorgis pastanesi 1924’te kuruldu. Kamkat tatlıları, el yapımı incirli turtaları, mandola (bademli tatlılar) ve mandolata (yumuşak nugat) ile ünlüdürler, aynı zamanda sağlam Fogatsa’larıyla da ünlüdürler. Corfiot mayalanmış tsoureki’dir, tam gövdeli, baharatlı konyak aroması, kaliteli yerel tereyağı ve hoş kokulu bergamot kabuğudur. Küçük ve pahalı mücevherler gibi yerel yaban çileğinin mevsimi geldiğinde Papagiorgis Patisserie’de sınırlı sayıda çilek reçeli ile milföy de sunuluyor. Mostarda dolce, Kuzey İtalya’nın ünlü tatlı meyve hardalı, büyüleyici, tatlı ve baharatlı bir hardal ve kaçırılmaması gereken nadir bir lezzet olan mostarda dolce büyük ilgi çekmektedir; ızgara etlerin yanında, şarküteri tabağında veya peynirli ve sandviçli bir sandviçte harikadır. soğuk etler.

32 Nikiforou Theotoki, Korfu, tel 266.10.39.474

Sakız Adası’ndaki Moniodis Şekerleme: Mastikakia ve mandalina için
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler2
Ailenin tatlıları dünyanın öbür ucuna gitti. [Michalis Pappas]
Moniodis ailesinin şekerleme alanında, geçen yüzyılın başından beri tatlılar üreten şekerlemeci bir aileye kadar uzanan uzun bir geçmişi vardır. Adada şekerlemeleri ünlüdür; sadece çıtır ve hoş kokulu Chian masouraki’si ve bugün hala popüler olan özel yerel bademli tatlıları ile ünlü değildir. Ailenin tatlıları dünyanın öbür ucuna gitmiştir ve bunun doğruluğu, Sakız Adası’ndan bir gemiye veya uçağa binip Moniodis kutularıyla dolu yolcuları gözlemleyen herkes tarafından doğrulanabilir. Lezzetleri arasında taze Sakız mandalinası ile yapılan, kokusu burnunuzu gıdıklayan harika çiğ badem tatlısı mandalina da vardır. Acıbadem kurabiyesinin Yunan versiyonu olan ergolavi, mastichakia, küçük armut şeklinde yerel sakız aromasıyla yapılan badem tatlıları, tereyağlı krema ile doldurulmuş badem ezmesi ruloları ve iki çeşit masourakia gibi kavrulmuş badem tatlıları da yapıyorlar. İkincisi, badem ve tarçınla yapılan, bir kabuğa sarılmış ve üzerine pudra şekeri serpilmiş, şurupsuz küçük baklava rulolarına benzeyen geleneksel Sakız Adası tatlısıdır. Bazıları klasik versiyonu tercih ederken, diğerleri karamelize bademli ve sakızlı olanı tercih ediyor. Ben ikilemlerden hoşlanmadığım için ikisini de seçiyorum. Ayrıca yerel halkın İzmir böreği, revani, tatlı cevizli kek, haşlanmış kremalı çikolatalı kek olan piramitler ve baklava, muhteşem tereyağlı kremaya sarılmış galaktoboureko, hanumaki gibi yufkalı mükemmel şuruplu hamur işleri dediği iyi varkakia da yapıyorlar. yumuşacık baklavaya ve güzel bir kantaifiye benziyor. Kendi puf böreği ve iri öğütülmüş badem dolgusu ile ayrı şuruplu tatlılar olan kalamarakia onlara özeldir.

26 Voupalou, Sakız Adası, tel 227.10.44.481

Siroz’da Athymaritis: Nesilden nesile aktarılan tatlı bir gelenek
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler4
Siros’un ünlü rodinia badem ezmesi ruloları. [Effie Paroutsa]
Siros’un kozmopolit bir havası var. Bu, onu karakterize eden çok kültürlülükten kaynaklanmaktadır. Sakız Adası, İzmir, Psara ve Giritlilerin yaşadığı bu yerde Venedikli, Türk ve Frank fatihlerin etkileri mutfağının DNA’sına kazınmıştır. Loukoumi ve helvadopita geleneği, 1824’teki Sakız Adası katliamından sonra Sakız Adası’ndan ilk mültecilerin gelmesinden bu yana çok eskilere dayanıyor. Benzer şekilde, zaman geçtikçe yerel şekerlemeciler artık geleneksel kabul edilen tatlılar yarattılar. Bunlar arasında badem ezmesi dolması ve adaya ilk kez Markos Athymaritis tarafından getirilen mastichaki yer alıyor. Aynı adı taşıyan şekerleme şirketi, 1924 yılında Ege Denizi’ni geçerek İzmir’den Siroz’a giden Küçük Asya’dan karamel üreticisi Haralambos Makropoulos tarafından kuruldu. O zamandan bu yana, şekerleme nesilden nesile aktarılmıştır ve 1987’den beri dizginleri elinde bulunduran Athymaritis’in torunu olan baş şekerci Spyros Xagoraris’in olduğu bir aile şirketidir. En ünlü tatlıları, kabuklu badem tatlısı olan şuruplu mastichaki’dir. üzerine pudra şekeri serpilmiş çikolata kremalı ve vişne dolgulu çikolatalı kuvanezler, portakallı badem tatlıları, cevizli ve kekik ballı skaltsounia, badem ezmeli trigusto, pralin, vişne ve sütlü çikolata. Spesiyalleri arasında badem ezmesi ruloları, kalın tereyağlı krema ile doldurulmuş yumuşak bir soğuk ikram ve bir tür Kopenhag (baklava benzeri tatlı) olan sfoliatsa yer alıyor. Talep üzerine, adada geleneksel olarak Paskalya’da servis edilen klasik bir tatlı olan tsoureki hamuruyla geleneksel tatlı, çok yönlü peynirli turta yapacaklar.

Keas 2, Ermoupoli, Siroz, tel 22810.82.261

Baklava için Midilli Vieneza’da
Baklava Midilli’nin geleneksel düğün tatlısıdır. Geleneğe göre gelin, kayınvalidesinin onayını almak için onu “tatlandırmak” amacıyla damadın ailesine gönderir. Ama baklava, birine bir iyilik borçlu olduğunuzda da güzel bir hediyedir: Böyle durumlarda birine ya büyük, güzel bir balık ya da içinde 2-3 kilo baklava bulunan büyük bir kutu ikram edersiniz. Baklavanın pek çok çeşidinden biridir, ancak bu muhteşem versiyonun özel bir özelliği vardır, çünkü uzun ve sağlamdır, en az 10 kat yufka ve bol miktarda öğütülmüş bademden oluşur. Adanın tüm baklava çeşitlerini denemedim ama Vieneza pastanesinin ülkedeki en iyi baklavalardan bazılarını yapmak için harika bir tarif kullandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Vassilis ve Maritsa Charalampi’nin şekerleme dükkanını açtığı 1981 yılından bu yana tarifleri aynı kaldı: Limnos veya Kavala’dan elle soyulmuş küçük “fyrania” bademleri, yerel acı bademler, Mantamados kasabasından saf koyun yağı ve el yapımı yufka. Girit, 10 kat halinde, alt kat en çok badem içeriyor, böylece baklava sağlam bir temele sahip oluyor. “İki ay beklese bile tadı daha da güzel oluyor, malzemeler birbirine karışıyor” diyor sahipleri, ancak bunu doğrulayamıyorum çünkü bizim evimizde baklava asla iki saatten fazla dayanmıyor. Ayrıca lezzetli Kopenhag (baklava benzeri bir tatlı), gemata (Midilli’deki düğünlerde servis edilen geleneksel badem tatlısı), mille-feuille, badem ezmesi ve yerel yumurtalar ve Mantamados’tan gelen koyun sütüyle yapılan vanilyalı dondurma da yapıyorlar.

Akrotiri, Varia, Midilli, tel 22510.29.308

Volos’ta Kypseli: Sütlaç ve ılık krema
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler6
Volos’taki Kypseli’de 60 yıldır süt giriyor, süt ürünleri çıkıyor. [Nikos Kokkas]
Çocukluğumuzdan kalan sütlü tatlıların anısını ve özlemini duyduğumuz retro lezzetleri burada yaşamaya geldik. Volos’taki Kypseli’de 60 yıldır süt giriyor, süt ürünleri çıkıyor. Önlerinde Volos halkının sıraya girdiği eski tarz vitrinlerde geleneksel yoğurtlar, sütlaç, galaktoboureka ve kremalı muhallebiler dikkat çekici bir şekilde sergileniyor. El yapımı yoğurdun yapımında kullanılan koyun sütü, yerel çiftçiler tarafından serbest dolaşan hayvanlardan sağlanıyor. İneğin sütü Kilkis ilçesinden temin edilmektedir. Narin sütlaç ve lezzetli kremalı muhallebinin tariflerini (sıcak servis edildiğinde daha da güzel) orijinal tariflerden değiştirmeden korudular. Yeni sahipleri menüye baklava, klasik galaktoboureko, galaktoboureko böreği ve sakız kokulu samalıyı eklediler, hepsi parmak yalayacak cinsten. Koyun sütlü dondurmaları yaz aylarında popülerdir ve en çok satanları arasında revani, Farsala helvası ve bol miktarda taze koyun sütü tereyağlı kourabiedes bulunur.

96 2as Noemvriou, Volos, tel 24210.24.677

Chochliourou’nun Veria’daki revani’si
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler8
Eşsiz tarzı ve oryantal barok unsurlarıyla Chochliourou şekerlemeleri yalnızca bir tatlı yapar. [Perikles Merakos]
Bu köklü şekerci dükkanı, Veria’daki merkezi Agios Antonios Meydanı’nda yer almaktadır. Eşsiz tarzı ve oryantal barok unsurlarıyla Chochliourou şekerlemesi yalnızca bir tatlı yapar, ancak Verian Giorgos Chochliourou tarafından ilk olarak bir süt ürünleri dükkanı olarak kurulduğu 1886’dan bu yana uzun yıllardır bu işi iyi ve deneyimle yapıyor. Makedonya Mücadelesi sırasında savaşan. Veria’nın “milli” tatlısından ve yoğun saatlerde ve günlerde sonsuz kuyrukların oluştuğu asırlık dükkândan bahsediyoruz. Hatta şehir efsanesi revani’nin ilk yapıldığı yerin Chochliourou olduğunu ve buradan itibaren şehrin geleneksel tatlısı haline geldiğini ve dükkânın ününün özellikle 1960’larda yayıldığını söylüyor. Şuruplu revani, tarifteki yöresel süzme yoğurttan gelen hafif bir asitliğe sahip, bu da tatlılığı dengeliyor. Alüminyum tavalarda ince ve kuru olarak pişirilmiş, pembe kabuklu, içi koyu sarı, süngerimsi, şurup damlayan, hiçbir şey tatlandırılmamış, tadı unutulmaz olan bir Dor tatlısıdır. Kiloyla satılıyor, ayrı parçalar halinde kesiliyor ve retro yeşil baskılı logolu kağıda sarılıyor. Beğenseniz de beğenmeseniz de, bu otantik Verian Revani’dir, gösterişten uzak güzel bir tatlı.

Agios Antonios Meydanı, Veria, tel 23310.22.737

Selanik’te Elenidis x2
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler10
En iyi ve doğrulanmış Yunan Panorama trigona, muhallebi ile üçgen yufka hamur işleri, bir isim ama iki farklı adrese sahiptir. [Evelyn Foskolou]
Selanik’te 15’ten fazla farklı trigona (üçgen) numunesi alan ekibimiz tarafından yapılan kör tadımlardan sonra, dürüstçe söyleyebiliriz ki, en iyi ve doğrulanmış Yunan Panorama trigona’sı, muhallebi ile üçgen yufka hamur işleri, bir isme ama iki farklı adrese sahiptir. Adı Elenidis olup, 1960 yılından bu yana adından söz ettiren Selanik’in ünlü üçgen ve şuruplu tatlılarıyla neredeyse eş anlamlıdır. Elenidis pastaneleri, Selanik bölgesinde başlayan aynı ailenin iki farklı koludur. Panorama’yı tasarladı ve üçgeni bölgeyle eşanlamlı hale getirdi. Beyaz yazılı kırmızı kutulu Trigona Elenidis ve kırmızı yazılı beyaz kutulu C. Elenidis’te kazanan tarifi tersten biliyorlar ve üçgenler mükemmel şuruplu, çıtır, tereyağlı el yapımı kabuk ve tereyağlı, yumuşak ve lezzetli muhallebiden oluşuyor. krem. Tabii ki, kaliteli Makedon sütü, taze yerel yumurtalar ve geleneksel bir atölyede şekerleme için özel olarak üretilen el yapımı hamur işleri de rol oynuyor. Tatlı üçgenlerle birlikte dükkandan ayrılmadan önce, ikinci bir küçük kutu baklava isteyin; her dükkan bunu farklı yapar, ama ikisi de lezzetlidir.

Trigona Elenidis (merkez mağaza), 12 Venizelou, Dimarchiou Meydanı, Panorama, Selanik, tel 2310.344.948
C. Elenidis (merkez mağaza), 69 Komninon, Panorama, Selanik, tel 2310.341.531

Theodorou Sifnos’ta: En lezzetli bademli tatlılar
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler12
Sifnos’taki Artemonas’ın küçük bir sokağında, bize geleneksel bir ada evini hatırlatan eski şekerlemeciyi buluyoruz. [Effie Paroutsa]
Bu masmavi pencereler kaç kez açıldı, bu telefon kaç kez çaldı, kaç kutu badem tatlısı dolduruldu, kaç kişi girdi, çıktı ve tekrar girdi, dünyanın en lezzetli bademli tatlılarının hayalini kurdu, hasretini çekti. Ege mi? On yıllar sonra Theodorou’nun bademli tatlılarıyla eşanlamlı olan Sifnos’un Artemonas’ta asırlık bir şekerleme imalathanesi var. Yıllardır bunu sürdürmeyi başaran Theodorou ailesi, badem ezmesini temiz, geleneksel bir Kiklad salonunda yapıyor. Tamamen “Instagramlanabilir” olan ve patinasını koruyan güzel mekan, neredeyse aynı ailenin 1930’lardan bu yana yaptığı narin bademli tatlılar kadar fotoğraflandı. Tavsiye, üç versiyonda bademli tatlılar yaptıkları için her şeyden birini sipariş etmektir. Kabuklu ve kabuksuz, çömleklerde yapılan bademli tatlılar ve fırında pişirilmiş bademli tatlılar. Mutlaka denemeniz gerekenler arasında, pudra şekeri içermeyen, bol miktarda badem içeren muhteşem kourabiedes paketi ve hatta gül aromalı denizaltı tatlısı – ypovrichio – yerel ballı susamlı tatlılar ve harika badem dolgulu boureki yer alıyor.

Artemonas, Sifnos, tel 22840.31.370

İskeçe’deki Papaparaskevalar: Ünlü kariokes ve daha fazlası
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler14
Papaparaskevas adıyla eşanlamlı olan çikolatalı şeker, diğer tüm tatlılar gibi, en iyi malzemeler ve özenli tekniklerle sıfırdan yapılır. [Konstantinos Tsakalidis]
Ülkedeki en meşhur karyoklar, İskeçe Petrohori’de 1.200 metrekarelik, mükemmel bir şekilde organize edilmiş büyük bir atölyede, yaklaşık 45 kişilik bir kadroyla yapılıyor. Papaparaskevas adıyla eşanlamlı olan çikolatalı şeker, diğer tüm tatlılar gibi, en iyi malzemeler ve özenli tekniklerle sıfırdan yapılır. Tereyağı bile evde yapılıyor, kreması el yapımı, fındıklar yerinde kırılıyor, pralin evde hazırlanıyor ve şerbetli hamur işlerinin hamuru elle açılıyor. Usta pastacı ve sahiplerinden biri olan Giorgos Arsenis, 1926 yılında İskeçe’de kafe-şekerleme fabrikasını açan şekerleme fabrikasının kurucusu Giorgos Papaparaskevas’ın öğretilerine sadık kalarak aile işinin başına geçti. Mirasçılarına göre , çikolata tedarikçisini bulmak ve nasıl yapıldığını görmek için Atina’ya gitti. Fabrikaya girdiğinde tadına bakmak istedi ve malzemeleri ekleyip çıkararak tam istediği gibi bir çikolata karışımı yaptı. Aynı çikolata fabrikası bugüne kadar Papaparaskevas’a özel olarak gönderdiği bitter ve sütlü çikolatayı yapmak için aynı tarifi kullanıyor. Sur mesure çikolata! Bu çikolatayı ünlü kariokes ve popüler çıtır gofret rulolarını yapmak için kullanıyorlar. Ayrıca bireysel tatlılar, el yapımı isli kurabiyeler, tereyağlı kourabiedes ve daha fazlası olarak kağıda sarılmış mükemmel saragli yapıyorlar.

186 28is Oktovriou, İskeçe, tel 25410.22.677

Andros’ta Lygizos, Tziotis, Zairis, Laskaris ve Kallivrousis
yunanistan’da-seyahat etmek için-bir-neden olan 14-tarihi-şekerlemeler16
Andros, başka hiçbir yerde olmadığı gibi, modern şekerleme sanatıyla ilişkilendirildi.
Androslu birinden adasında bir pastane seçmesini isterseniz, bu ondan Sophie’nin seçimini yapmasını istemek gibidir. 1870 yılında Andros’un güzel Lamyra köyünde doğan Ioannis Athineos’un pastacılık mirası, İskenderiye’de pastacılık sanatını inceledi ve bugün hala varlığını sürdüren ünlü Patisserie Athineos’u kurdu. Bu bilgi aynı derecede ünlü Andrialı pasta şefi Dimitris Galanos’a geçti ve ondan da adanın her yerine yayıldı. Bu şekilde Andros, başka hiçbir yerde olmadığı gibi, modern şekerleme sanatıyla ilişkilendirildi, böylece Hora’nın ve çevresindeki küçük sokaklarda, Athineos’un miras kalan geleneğini sürdüren mükemmel şekerlemeciler olan diğer zanaatkarlar ortaya çıktı. Zairis, Tziotis, Laskaris, Lygizos ve Kallivrousis, Batı tarifleriyle çalışan, kalın bezeler, puf hamur işleri, zengin tereyağlı kremalar ve hafif kekler hazırlayan yerel şekerlemecilerdir. Pastitsakia, çiğnenebilir acıbadem kurabiyesi benzeri bir dokuya sahip küçük kurabiyeler, bademli kurabiye ve zengin kremalı nugatinler, tatlı ve acı bademlerden yapılan geleneksel bir tatlı içecek olan soumada ve tabii ki adanın klasik bademli tatlıları, susamlı tatlıları ve kalitsounia’ları yapıyorlar. adanın Lenten tatlısı. Andros’ta, Yunanistan’ın geri kalanının çoğunda olduğu gibi sadece Noel’de değil, tüm yıl boyunca kourabiedes servisi yapmak gelenekseldir. Klasik tarife göre tereyağlı yapıp üzerine pudra şekeri serpiyorlar, üstüne bol çıtır badem de ekliyorlar. Andrialıların adaya vardıklarında yaptıkları ilk şey, pastaneleri ziyaret edip stok yapmaktır: Athineos okulunun ünlü mille-feuille’leri için Lygizos’a, en iyi kalitsounia ve en lezzetli pastitsakia için Tziotis’e, en lezzetli pastitsakia için Zairis’e giderler. ünlü nugatina ısırıkları, ünlü çikolatalı kekleri için Kallivrousis ve mükemmel kourabiedes’leri için Laskaris. Burada pampiloni (çok büyük, mevsimlik bir narenciye meyvesi), acı portakal çiçeği veya limon çiçeği ve diğer narenciye meyveleriyle yapılan nadir kaşık tatlıları bulabilirsiniz.

Tziotis, Ormos Korthiou, Tel 22820.61.125
Lygizos, Hora, Tel 22820.24.380
Zairis, Messaria, TEL 22820.22.926
Kallivrousis, İl 22.926 Gavrio Port Andros, Tel 22820.24.432
laskaris, Tel 22820.330.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersin escort bayan mersin escort bayan aydıncık escort akdeniz escort mezitli escort çamlıyayla escort toroslar escort tarsus escort gulnar escort erdemli escort silifke escort mut escort